Obsah

My Češi a náš komunismus, „benešismus“, humanismus, katolicismus

Všeobecně se má za to, že národ je politicky organizovaná skupina lidí, kteří hovoří společným jazykem, sdílí společné tradice a vyznávají společné hodnoty. Velký sociologický slovník z roku 1996 uvádí, že na utváření národa jako kulturního a politického společenství mají největší vliv společné dějiny a společně sdílené území. Vedle kulturního a politického hlediska je zde dále zdůrazněno: „Psychologický rozměr národa spočívá v subjektivním vědomí jednotlivců o jejich příslušnosti k danému národu; toto kritérium je rozhodující“…

Číst dál...

Lžíce a české pokrytectví

Tahle příhoda se mi stala už asi třikrát v jedné pražské tělocvičné. Chodím tam občas. Při pohledu na sebe vím moc dobře, že bych měl častěji, což je ale jiný příběh. V supermoderních šatnách jsou kromě skříněk s elektronickým zámkem, který se občas na rozdíl od klíčku zasekne – to je vždy příjemné zpestření závěru rutinního cvičení –, též sympatické malé polstrované lavice. Na nich sedím, když se obouvám. Protože jdu vesměs z práce, mám nejčastěji boty kožené a šněrovací a ty vždy potřebují na nohu trochu pomoct. Jedním ze zásadních objevů naší civilizace je proto lžíce na boty, nazouvátko. Pro mě přelomový vynález srovnatelný s kufrem na kolečkách a mincí jako zálohou na nákupní vozík v supermarketu, aby ho lidé spořádaně vraceli stále na stejné místo.

Číst dál...

Terčem je rodina

V minulém čísle KONZERVATIVNÍCH LISTŮ polemizuje Dan Drápal článkem „Slepá ulička rovnoprávnosti“ (KL, leden 2016) s textem Petry Hůlové „Resuscitujme patriarchát?“ (Echo24.cz, 14.1.2016). Petra Hůlová zase reaguje na rozhovor s Danielou Kovářovou v DVTV. Musím se předně k této polemice připojit.

Číst dál...

My jsme to říkali taky

Jiří Pehe kritizuje ve svém komentáři na serveru Novinky.cz („My jsme to říkali“, 2. února t. r.) určité zadostiučinění českých politiků, kteří věštili neblahé důsledky německého a švédského postoje k migrační vlně. Rozebírá námitky českých politiků vůči řešení zvolenému německou kancléřkou Angelou Merkelovou, upozorňuje na to, že němečtí politici si byli vědomi rizik, na která ti čeští upozorňovali, a tvrdí, že posledně jmenovaní nenabídli žádnou smysluplnou alternativu, žádné skutečné řešení. Jeho článek vyznívá v tom smyslu, že kdyby Německo onen více než milion migrantů nepřijalo, znamenalo by to humanitární katastrofu pro řadu evropských států, zejména na Balkáně.

Číst dál...

Editorial

Vážení čtenáři,

velmi vážná debata o budoucnosti pravice (nejen) v České republice je vedena už řadu let.

Číst dál...

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.