Obsah

Editorial

Milí čtenáři,

již čtvrt roku slibujeme publikaci překladu studie Ruská strategie a evropská uprchlická krize autorů J. R. Nyquista a A.-M. Cernae. Konečně je to tedy zde. Plné znění je vytištěno v samostatné brožuře a těšit se z něj mohou naši předplatitelé. V tomto, tedy zářiovém webovém čísle KONZERVATIVNÍCH LISTŮ pak naleznete první část tohoto textu. Celkově bude studie elektronicky publikována ve třech částech – druhý díl bude na webu k disposici spolu s číslem říjnovým a část poslední pak v listopadu. Tématu migrace v širších souvislostech se věnuje hned několik dalších textů v tomto čísle, vypíchněme snad překlad projevu maďarského premiéra Viktora Orbána předneseného na konferenci k uctění památky Helmuta Kohla.

Číst dál...

Přítel na telefonu

Jak je známo díky jedné populární znalostní televizní soutěži, takový přítel na telefonu může jednomu přihrát slušné peníze. Hnutí ANO sugeruje, že totéž může platit pro obce a města, v jejichž čele stanou po říjnových komunálních volbách starostové a primátoři zvolení za tuto stranu, neboť jejich přítelem na telefonu bude samotný premiér. Lídři kandidátek přece „mají číslo na jeho mobil“.

Číst dál...

Ruská strategie a evropská uprchlická krize I.

Úvod

Před čtyřiceti lety byl pro Moskvu vážným dlouhodobým problémem rychlý vzestup muslimské populace v SSSR. Spekulovalo se, že vysoká porodnost muslimů v Sovětském svazu změní SSSR do poloviny jednadvacátého století v zemi s převážně muslimským obyvatelstvem. Je zvláštní ironií – a nejde jen o podivnou vrtkavost osudu –, že dnes totožným vyhlídkám čelí NATO.

Číst dál...

Rok 1968 v Československu – deformovaní komunisté, fata morgana lidu, rej nevyléčitelných (II)

Předchozí část zde.

Motto: Kde jsou naše hranice? Je vůbec rozdíl mezi našimi a vašimi hranicemi? Já myslím soudruhu Dubčeku a soudruhu Černíku, že si nemůžete odpovědět jinak, než že máte jen jedny hranice na západě a to je i naše hranice.

Alexej N. Kosygin, předseda rady ministrů SSSR

Číst dál...

Den poté

Nástupu Andreje Babiše k moci se prostě nepodařilo zabránit. Zkrátka u té moci je – určité části společnosti to přímo vyhovuje a další její významné části to přinejmenším nevadí. Je to problém primárně politický, případně v nejširším slova smyslu kulturní. Případné odkazy na jiný rámec, např. na platné zákony, jakkoli oprávněné (např. na lustrační zákon), tedy neřeší prakticky vůbec nic. Před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny byla všechna důležitá fakta o dnešním i minulém působení pana Babiše dostatečně veřejně známá, resp. kdo chtěl, měl k nim přístup, a hnutí ANO navzdory těmto faktům slavilo volební vítězství. Je třeba si ovšem přiznat, že pro řadu našich spoluobčanů neslavilo hnutí ANO volební vítězství těmto faktům navzdory, ale právě díky nim.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.