Obsah

Pravicová rezignace?

Stále ještě není vyloučeno (jakkoli to nepovažuji za pravděpodobné), že dojde na konání předčasných voleb. V těchto volbách téměř jistě zvítězí levice. To by ještě nebyla taková tragédie. Horší je, že komunisté zřejmě výrazně posílí a že hrozí jejich návrat na pozice, z nichž byli v roce 1990 vytlačeni – tehdy se nám zdálo, že definitivně. To, co bude následovat, může být hodně nebezpečné. Vyšší zdanění bohatých není ovšem to, čeho bych se obával. Obávám se dalšího deficitního hospodaření, které povede k snížení dosud vysokého (a zatím stále stoupajícího) ratingu České republiky. Ne že bych byl ze současného uspořádání finančního světa nadšený. Není ale v silách naší země ho změnit a snížení ratingu může vést k takovému snížení životní úrovně, že se mu budou desetitisíce odborářů, demonstrujících proti vládě, velmi divit.

Vítězství levice ovšem má svou logiku. Do značné míry je důsledkem pravicové rezignace. Jakou rezignaci mám na mysli? Tato rezignace má několik poloh a já se pokusím alespoň tři z nich pojmenovat.

Číst dál...

O čísla nejde

Rád bych využil příležitosti a dal jednou za pravdu politikovi ČSSD. Před pár dny komentoval Michal Hašek vypovězení dosavadní koaliční smlouvy s tím, že je jedno, zda má vláda podporu 101 nebo 103 hlasů, důležité je to, co dělá pro lidi. Možná bych se s panem Haškem zcela neshodl, co že je to, co má vláda dělat ve prospěch lidí, tedy ve prospěch obecného dobra. Ale to, co řekl, je pravda a já s tím zkrátka takto souhlasím.

Číst dál...

Günther Grass jako nebezpečí pro demokracii

Po nedávném „poetickém útoku“ německého spisovatele Günthera Grasse na stát Izrael se v médiích hojně přetřásala otázka, zda Grass je či není antisemita. Odpověď je jednoduchá: Není. Přinejmenším není antisemita v klasickém slova smyslu. Nezastává názor, že někdo je špatný, protože mu v žilách koluje „židovská krev“, nebo něco tomu podobného. Otázku, zda někdo je či není antisemita, bylo záhodno si klást zejména v první polovině dvacátého století – dnes už to velký význam nemá. Měli bychom si ale klást otázky jiné.

Číst dál...

Ústava a současná politika

České politické špičky v poslední době nejednají na základě rozumu, ale často (za vydatné podpory části novinářů) mlží, dávají úmyslně neúplné informace, a to většinou tehdy, když sami nemají na věc vlastní názor a vytahují jeden zástupný problém za druhým. Zdá se, že politici nechtějí, aby občané věděli plnou pravdu. Komu tento stav vyhovuje? Přece tomu, kdo se pravdy bojí. Ano, za nynější stav nesou největší odpovědnost sami politici. Ale považuji za nutné připomenout, že za všechno dobré i zlé nemohou jen politici, ale i ti, kteří z nich politiky udělali.

Číst dál...

Proč je u nás draho?

Čas od času vyjde rozhořčená zpráva o tom, že ceny (za telefonní spojení, za oblečení a obuv, za sportovní vybavení, za některé potraviny, za zájezdy cestovních kanceláří...) jsou vyšší, než v okolních zemích. Čím jen to může být?

Číst dál...

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.