Obsah

Nigel Farage v Praze

V polovině letošního června přijel do Prahy europoslanec Nigel Farage, lídr britské pravicové strany UKIP (Strana pro nezávislost Spojeného království), který je považován za hlavu euroskeptického hnutí v Evropském parlamentu. Jde opravdu jen o laciný populismus, nenabízející žádnou realistickou alternativu, jak namítají Faragovi kritici, nebo lze v jeho břitkých projevech nalézt i něco skutečně smysluplného? Ohlížíme se za jeho návštěvou dvěma příspěvky, které si dovolím uvést slovy z dnešního textu kolegy Friedlaendera: Přátelé, neutíkejme a mysleme!

„Faragův hlas je hlasem zdravého rozumu. Výstižně pojmenovává omyly evropské integrace a dokládá je na praktických příkladech. Kdo se s jeho argumentací seznámí, nemůže k ní zůstat netečný“, komentoval jeho návštěvu Michal Semín, předseda Akce D.O.S.T., která jeho návštěvu připravila.

Farage se na Hradě setkal s presidentem Klausem. „Václav Klaus představuje opozici vůči budování evropského superstátu. Má velké obavy z toho, že každá krize, které v Evropě čelíme, je pro Brusel jen další záminka k tomu, aby uzmul kus naší demokracie. To byla hlavní myšlenka naší debaty.“, sdělil po schůzce Farage médiím.

Z Hradu zamířil Farage na setkání s lídry dvou středoevropských euroskeptických stran diskutovat o možnostech spolupráce. Setkal se s Petrem Machem, předsedou Strany svobodných občanů (Svobodní), která usiluje o vystoupení ČR z EU, a Richardem Sulikem, předsedou slovenské strany Svoboda a Solidarita (SaS), která se postavila proti financování dalších záchranných programů eurozóny a v sou-časnosti vystupuje proti vzniku Evropského stabilizačního mechanizmu (ESM). Všechny tyto politické strany pojí především odmítavý postoj k politické a fiskální unii, které jsou stále častěji navrhovány jako řešení současné finanční krize států eurozóny. Podle Farageových slov je potřeba, aby euroskeptici dali dohromady plnohodnotnou a volitelnou opozici.

Farage poté vystoupil na diskusním večeru Akce D.O.S.T. s přednáškou nazvanou „Pravda o Evropě“, v níž komentoval aktuální situaci v Unii a hovořil o svých politických očekáváních.

Evropská unie, která chtěla být garantem mírového uspořádání Evropy, uvedl Farage, dnes svými nedemokratickými praktikami a zásahy do života států vyvolává odpor uvnitř členských zemí – a také nárůst nacionalismu a extrémismu. „Projekt EU byl vytvořen proto, aby Evropu už nikdy nepostihla válka, aby zabránil extremismu, abychom se cítili více Evropany. Ale ten projekt teď přináší zcela opačný efekt!“ Situace na Jihu Evropy je podle něj předzvěstí celého procesu. Kdo prý nevidí narůstající pocity vzájemné nevraživosti, ať si přečte řecké a německé noviny a uvidí, jak na sebe tyto dva národy útočí. To je pohyb vyvolaný nedemokratickými postupy unijních orgánů, je přesvědčen Farage. „Unie se k veřejnému mínění chová jako buldozer“, a tím si sama říká o občanskou rebelii.

Lidé v Evropě se stále více stavějí proti tomu, co se děje údajně jejich jménem. Současná míra integrace totiž nemá podporu veřejnosti. „Evropská unie se začala vyvíjet jinak, než tomu bylo, když jsme do ní vstupovali. Unie se zcela vymkla občanské kontrole“, tvrdí Farage.

Veškerou opozici Unie mediálně válcuje nebo naopak uplácí. Unie to skvěle umí s tzv. evropskými dotacemi. Stalin oponenty zabíjel, Unie je uplácí. Nedochází jim však, že to dělá z jejich vlastních peněz“,varoval Farage před spoléháním na evropské fondy.

Je proto zapotřebí, aby v Evropě vyrostla nová politická elita. „Dramaticky narůstá rozpor mezi tím, co si myslí obyčejní lidé a mezi názory nové evropské politické třídy“, upozornil Farage. „Šéfují nám lidé, kteří nemají zkušenost s žádnou normální prací, z universit přišli rovnou do unijních institucí.“ Situace proto volá po lidech, kteří budou reprezentovat politiku demokracie, národních států, normálnosti, budou mezi sebou přátelé a přijdou s pozitivní vizí.

„V roce 2004 přišlo do Evropského parlamentu mnoho nadšených poslanců z bývalých socialistických zemí. Po čase si je však koupil životní styl europoslanců a boj za své země vesměs vzdali“, podotkl Farage. „Respektuji, že v současnosti representuji menšinový proud v rámci Evropského parlamentu“, připustil Farage. Je však přesvědčen, že tato situace se změní.

„Hájit národní stát a demokracii, to není pravicový ani levicový koncept. Se socialisty se jistě budeme přít o řadu ekonomických otázek, ale budeme zajedno v tom, že se tak má dít na základě všeobecných voleb v rámci parlamentní demokracie uvnitř národního státu. Historie nám dá za pravdu“, je přesvědčen Nigel Farage.

Nigel Farage (*1964) je britský politik, předseda United Kingdom Independence Party (UKIP). Spolupředsedá frakci "Evropa svobody a demokracie". Dříve byl členem Konzervativní strany, kterou opustil na protest proti schválení tzv. Maastrichtské smlouvy Velkou Británií. V roce 1999 byl poprvé zvolen do Evropského parlamentu. Svůj mandát pak obhájil v letech 2004 a 2009. V roce 2006 byl Nigel Farage zvolen lídrem UKIP.

 

 

 

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.