Obsah

Položení otázky ovlivní odpověď

Když se vás zeptám - Myslíte si, že člověk by měl mít právo na svůj život již od chvíle, kdy se stává člověkem (tedy od početí)? Co odpovíte? Ano, Ne či Nevím? A když se zeptám - Jste proti potratům? Jaká bude vaše odpověď?

Věřili byste, že se bude u mnoha lidí lišit? Předem upozorňuji, že tento průzkum na SANEPu nemá potřebnou vypovídací hodnotu (byť si myslím, že odpovídali cca stejní lidé, což vyvozuji i z přibližně stejného počtu oslovených respondentů), jsem ale přesvědčen, že to podstatné, na co chci poukázat, nám tento příklad ukazuje, a na dostatečně reprezentativním vzorku by se prokázal stejný jev.

Nejprve si povězme něco o průzkumech agentury SANEP, které zadávají samotní uživatelé. Pokud jste na SANEPu zaregistrováni (a osobně to doporučuji zejména lidem, kteří se rádi vyžívají v nalhávání si, že nic nezmění, že nic nemohou ovlivnit, protože tam se v průzkumu váš hlas, který má ve skutečných volbách váhu jediného hlasu, násobí najednou díky redukovanému vzorku až 1000x - a nechci ani spekulovat, zda výsledek voleb ovlivníte spíše ve volební místnosti, nebo účastí v předvolebním výzkumu).

Každopádně, jako registrovaný uživatel si můžete zadat sami svoji výzkumnou otázku na jakékoliv téma (SANEP to sice musí schválit, ale ještě se mi nestalo, že by nějakou zamítl). Otázka musí být položena tak, aby na ní bylo možno odpověď - ano, ne, nevím - a jste upozorněni, že tato vaše otázka neodpovídá reprezentativnímu vzorku a nemůže být interpretována jako názor celé populace. Ostatní uživatelé pak na tyto otázky dobrovolně odpovídají nejen proto, že tam bývají zajímavá témata či snad kvůli pocitu, že něco ovlivňují, ale také proto, že SANEP nabízí různé hmotné odměny.

Ale nyní k samotnému výzkumu: V době od 9. června 2012 byla do hlasování zařazena tato mnou položená otázka a výsledek mi byl oznámen 24. července:

Právo na život: Myslíte si, že člověk by měl mít právo na svůj život již od chvíle, kdy se stává člověkem (tedy od početí)?

ANO 55,1%

NE 21,5%

NEVÍM 23,4%

Celkem hlasovalo: 5599

O pár měsíců předtím (v období od 3. března do 14. května) jsem k průzkumu zadal v podstatě tutéž otázku, ale formuloval jsem ji jinými slovy, zadal jsem ji takto:

Potraty: Jste proti potratům?

ANO 29,3%

NE 57,1%

NEVÍM 13,6%

Celkem hlasovalo: 5545

Co z toho tedy vyplývá? Na formulaci otázky záleží. Způsob, jak v průzkumu položíte otázku, ovlivní jeho výsledek. Přemýšlejme nad tím, jak média předkládají výsledky průzkumů a výzkumů a dívejme se, jak ony výzkumné agentury otázky pokládají a jak poté výsledky interpretují. Pro občany, politické komentátory, PR poradce a hlavně politiky samotné a jejich příznivce z toho pak vyplývá, že by měli velmi přemýšlet nad tím, jak o svých tématech komunikují. Ale jinak SANEP nás upozorňuje, že „výsledky anket zadávaných veřejností v rámci sekce SANEP Public v žádném případě nelze považovat za výzkumy či průzkumy s vypovídací hodnotou názoru reprezentativního vzorku obyvatel ČR. Z tohoto důvodu proto nelze chápat ani interpretovat výsledky anket jako relevantní názor celospolečenského spektra obyvatel České republiky."

Autor je politický komentátor a poradce, předseda Mladých křesťanských demokratů v Moravskoslezském kraji, studuje politologii a psychologii na MU v Brně.

 

 

 

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.