Obsah

Edward Snowden usiluje o vstup mezi veterány KGB

 

 

 

Takový krok by nejspíš změnil Snowdenův statut whistleblowera na statut špióna přeběhlíka. Uprchlý dodavatel Národní bezpečnostní agentury (NSA), Edward Snowden, požádal o přijetí do skupiny bývalých členů ruské výzvědné a bezpečnostní služby, jak tvrdí její předseda Alexej Lobarev. Účast ve svazu bývalých výzvědných, bezpečnostních a policejních důstojníků KGB by pravděpodobně změnila postavení Snowdena z nepravosti odhalujícího whistleblowera na vyzvědače, který přešel na druhou stranu.

Alexej Lobarev, předseda skupiny jménem "Veteráni Siloviki", což je doslova "muži moci", sdělil v pondělí 22. července jednomu novinářskému zdroji, že Snowden, který strávil měsíc v jednom tranzitu moskevského letiště, požádal o členství ve skupině. Státem řízená tisková agentura RIA ve středu ohlásila, že Ruská federální služba pro migraci vydala Snowdenovi úřední dokument, který mu dovoluje opustit tranzitní zónu moskevského letiště Šeremetěvo, jakožto součást dohody s celní službou.

Ariel Cohen, specialista na Rusko u Heritage Foundation, řekl, že spojení se skupinou bývalých důstojníků KGB bude významnou etapou ve vývoji Snowdenovy aféry. V jednom mailu uvedl, že "by to mohl být chyták nebo záměrný pokus o očernění bývalého pracovníka NSA. Ovšem pokud se to ukáže pravdivé, zařazuje to Snowdena jasně do kategorie přeběhlíků. Ať už jde o jakoukoli rétoriku whistleblowera – pokud jím opravdu Snowden je – ten člověk hledá spojení se skupinou, jejímž živobytím bylo provádět špionáž a škodit Spojeným státům. V Rusku se sotva najde skupina více protiamerická, než bývalí představitelé tajných služeb. Ti by si nepřáli nic více, než hýčkat Snowdena mezi sebou."

Podle někdejšího šéfa štábu NSA, Kennetha deGraffenreida, je vstřícnost bývalých představitelů KGB vůči Snowdenovi známkou, že bývalý pracovník má posloužit jako loutka v mezinárodním programu "aktivních opatření", politických operací s cílem poškodit Spojené státy. "Jsme zřejmě naprosto neschopni této hrozbě čelit", řekl deGraffenreid v jednom interview a dodal, že pochybuje o existenci protišpionážních programů FBI nebo CIA, se záměrem mařit takovéto protiamerické politické operace. DeGraffenreid řekl, že Snowden, tak jako svobodník Bradley Manning, obviněný z vyzrazení tajemství pro WikiLeaks, je součástí globální protiamerické sítě, která "se táhne od Ruska přes Čínu, Írán a Venezuelu k WikiLeaks a k Evropské unii – ke všem, kteří mají nekalé úmysly vůči USA. Snowdena v tomto využívají jako pěšáka a my, na rozdíl od dob studené války, nemáme možnost účinných protiopatření a politického boje."

Snowden už dříve požádal 21 zemí o politický azyl a souhlasil se žádostí o dočasný azyl v Rusku jako s východiskem z nynější tísně. Americká vláda vyvíjí na Moskvu tlak ve věci vydání Snowdena do USA, kde je stíhán pro obvinění ze špionáže. Snowden, někdejší pracovník NSA pověřený správou počítačového systému, své možnosti přístupu do vnitřní sítě NSA využíval k získávání a předávání přísně tajných dokumentů. Ty odhalily, že NSA ve značném rozsahu prováděla sledování telefonních hovorů a internetové komunikace Američanů. Také zveřejnil tajné příkazy federálního soudu americkým telekomunikačním firmám ohledně elektronického sledování.

Jak uvádí ruský obchodní deník RBK Daily, sdělil A. Lobarev, šéf někdejší skupiny důstojníků výzvědné služby, Snowdenovu právnímu zástupci Anatoliji Kučerenovi, členu ruské vládní prezidentské rady pro lidská práva, v dopise z 18. července, že Snowden formálně požádal o začlenění do skupiny. Podle této zprávy chtějí "Veteráni Siloviki" uznat Snowdena jako "kolegu", který kdysi působil v rozvědce. Skupina chce navíc poskytnout humanitární pomoc Snowdenovi, drženému v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremetěvo. Bývalí špióni chtějí Snowdenovi poskytnout přikrývku, baterie, nabíječku a případně i tablet, pokud ho Snowden bude potřebovat. "Onehdy přišel elektronickou poštou dopis na adresu uvedenou na internetové stránce naší organizace," cituje deník Lobareva. Snowden v něm uvádí, že se chce spojit se skupinou a že "potřebuje ochranu". Podpis zní na jméno "Edward Snowden" a IP adresa dokládá původ zprávy ve státě Severní Karolína.

Lobarev ve zvláštním mailu Kučerenovi sdělil, že "po jednáních a mnohostranných konzultacích jsme určili pozici ohledně možnosti poskytnout Snowdenovi pomoc při řešení jeho sociálních a životních podmínek i právních aspektů. Na základě principů humanismu, s ohledem na bývalého představitele silového oddělení a cizího občana, který se ocitl na delší dobu v obtížné situaci, přespává nouzově a v nepohodlí neutrální zóny letiště, se na vás obracím se žádostí, abyste panu Snowdenovi při nejbližší příležitosti předali informaci o naší připravenosti poskytnout mu nezbytnou pomoc." Lobarev řekl, že Snowden nepočítal s tím, že uvázne v tranzitní zóně bez základních potřeb. "Nový oděv, přikrývku, baterie pro napájení elektronických zařízení nebo zdroje pro nabíjení; možná potřebuje tablet kvůli kontaktu s rodinou. Jsme připraveni poskytnout mu toto všechno i jiné nezbytnosti," řekl Lobarev.

Snowdena popsal jako bývalého "kolegu", což je výraz, kterým v Rusku označují někoho ze stejné profese, ale neznamená to, že by Snowden spolupracoval s ruskou výzvědnou službou. "Už jsme uskutečnili setkání s našimi severoamerickými protějšky a ti vyjádřili podporu našemu rozhodnutí." doplnil Lobarev. Lobarev ani Kučerena nebyli k zastižení pro komentář.

Minulý týden Kučerena řekl novinářům, že Rusové pozorně sledují Snowdenovu prekérní situaci a že mnozí mu nabízejí pomoc. Ženy mu nabízejí ubytování, ba i sňatek, zatímco muži finanční výpomoc. Mluvčí úřadu ředitele Národní výzvědné služby se komentáře zdržel.

Převzato z The Washington Free Beacon (freebeacon.com), 24/7/2013. Pro KONZERVATIVNÍ LISTY přeložil Jozef Zummer.

 

 

 

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.