Obsah

Kuřáku, smrdíš!

V krátkém článku „Drogy – západní ano, východní ne“ uveřejněném před již hezkou řádkou let napsal Roman Joch v závěru mmj. toto: „Cigareta kuřákovi dopřává chvilku relaxace, pohody a uvolnění stresu. Byla častokrát jediným zbývajícím potěšením trpících pod tyraniemi 20. století – vězňů nacistického koncentráku a komunistického gulagu. Z piety k těmto obětem se já věru nepřipojuji k dnešnímu antikuřáckému džihádu. Ten by totiž nejraději oněm vězňům vzal i ten jediný, poslední požitek jejich života.“

Vzpomněl jsem si na to, když jsem otevřel na serveru Lidovky.cz článek „Vězněný čínský nositel Nobelovy ceny Liou Siao-po žádá o nový proces“ (Lidovky.cz, ČTK, 20.11.2013). Na snímku agentury Rauters, kterým je coby hlavním fotem text doprovázen, totiž čínský nositel Nobelovy ceny míru za rok 2010 kouří. Kdyby mu ale někdo vmetl do tváře titulek tohoto článku, skoro jistě by byl udiven ba zmaten.

Myslím, že by tento velmi konkrétní aktuální příklad mohl posloužit každému k uvědomění, že byť Roman Joch píše shora zmíněné řádky v minulém čase, jde o žitou současnost, k zamyšlení, co je podstatné a co nikoli, čím si necháváme vyplňovat veřejný prostor, zatímco skutečně důležité otázky mnohdy ani nestihneme zaznamenat.

Nemá smysl opakovat zde obsah uvedeného textu. Co by však zasloužilo reflexi jsou pochopitelně lidská práva: jejich řádné pojetí, nikoli pokřivený přístup k nim, který si plete svobodu s tím, že si následně kdekdo myslí, že má nárok na kdeco, přičemž i tento omyl pak vede ke druhému extrému, kdy někteří tvrdí, že žádná obecná lidská práva vlastně nejsou... Že nejde jen o platné teoretizování ukazují např. debaty o diplomacii ČR (do jaké míry má otázky lidských práv, např. i vůči Pekingu, akcentovat), ke kterým nedávno přispěly i KONZERVATIVNÍ LISTY (Libor Král: Lidská práva v zajetí ekonomické diplomacie, KL 09/2013).

Nebudu ale tato témata dále rozvíjet. Chtěl jsem jen nasvítit otázku, co je proti tomu nějaká cigareta... Sám jsem se tedy dopustil toho, co kritizuji: místo skutečně závažných otázek diskutuji kouření. Ale, jak známo, omeletu neuděláte, aniž rozbijete vejce...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.