Obsah

Role schvalování rozpočtu v procesu nástupu vlády B. Sobotky

Sněmovnou prošlo první čtení státního rozpočtu na rok 2014. Tím jsou příjmy a výdaje rozpočtu napevno schváleny: buď bude rozpočet stejný jako loňský (pokud nakonec nebude schválen), nebo ten v nyní schválených mantinelech. Jaké ty mantinely jsou?

Stát chce utratit 1,211 bil. Kč, o 30,5 mld. Kč více, než loni. O více než 10% více, než kolik na sebe dokáže vydělat. Dluh má podle plánu narůst o dalších 112 miliard Kč (loni o 100 miliard) na celkovou sumu 1,9 bil. Kč. Nicméně letošní situace je vlastně dobrá. Snad poprvé za posledních pět let se nemění daňové sazby, to je skvělá zpráva.

Pár desítek miliard navíc je celkem okrajová záležitost (ostatně v letech 2008 – 2012 byl rozpočet v deficitu nad 150 mld. Kč). Pokračovat tímto způsobem bude pravděpodobně možné ještě dlouho. Jen je třeba být připraven na to, že kdykoliv může náhle nastat řecký, případně kyperský scénář. Řecký scénář je situace, kdy z toho důvodu, že nám už dál nikdo nepůjčí (jako Řecku), bude třeba jít s výdaji výrazně a dlouhodobě dolů, aby výdaje odpovídaly příjmům. Kyperský je ten, že lidé ze strachu, že už to dál nevydrží, začnou hromadně vybírat z bank peníze, a tak bude třeba některé banky zavřít a po jistou dobu majitelům omezit disponování s uloženými penězi. (Pozn. red.: Součástí kyperského scénáře byla i konfiskace části vkladů, čímž byl, a to nejen v EU, vytvořen významný precedens pro podobné zákroky v jiném místě a v jiném čase.) Pravděpodobnost nastání těchto scénářů je sice malá, ale není zanedbatelná. A čím vyšší deficit, tím tato pravděpodobnost stoupá. Nicméně to asi zatím ještě vydrží.

Nová koalice se nechala slyšet, že zruší nesmyslné označení solidární daň (což je vlastně dodanění nejvyšších příjmů nad stropem sociálního pojištění) a pojmenuje ho normálně: progresivní daň z příjmu. Nazývat věci pravými jmény je chvályhodné, nutno však dodat, že u nás není eufemicky pojmenována jen progresivní daň z příjmu.

Stejně tak by bylo záhodno změnit termíny zdravotní a sociální „pojištění“ a nazvat je daní (a definitivně zrušit nesmyslná zastropování, která přinášejí jednak obrovské zesložitění celého systému, jednak nesmyslnou daňovou degresi a s ní spojené deformace související s daňovými optimalizacemi).

Další zjednodušení je potřeba v šílené konstrukci hrubé a superhrubé mzdy a odvodech zdravotní a sociální daně dělené na část zaměstnance a část zaměstnavatele. Je úplně jedno, zda daň platí jeden či druhý, stejně jde vždy o mzdový náklad. Je-li pro levici důležité, aby ji platil zaměstnavatel – klidně. Ale ať ji platí celou (a zaměstnanec neplatí nic). Ať to není nesmyslně a složitě rozkouskované. Ať je sytém zdanění jednodušší a přehlednější, ať ubude nesmyslné práce ve mzdových účtárnách, programátorů mzdových systémů, plánovacích odděleních sociálky, zdravotních pojišťoven, ministerstev, a v neposlední řadě se výrazně zjednoduší i výplatní pásky.

Toto zpřehlednění daňového systému od nové vlády samozřejmě neočekávám, ukázalo by se tím, jak obrovské zdanění příjmů ve skutečnosti je (48%). Z dosavadních vyjádření se však zdá, že i po jmenování nové vlády nás bude čekat ohledně daňových změn spíše zdrženlivost. To je nadějné. Zatím ale těžko spekulovat, ve věci vzniku nové vlády není v dohledu ani počáteční nultý krok: jmenování B. Sobotky premiérem.

Právě v této souvislosti bude zajímavé, jak bude schvalování státního rozpočtu dál pokračovat. Rozpočet by mohl být definitivně (tj. ve třetím čtení) schválen až v okamžiku, kdy prezident premiéra jmenuje. Jinak koalice přijde v podstatě o jedinou účinnou páku, kterou na prezidenta a jeho vládu v demisi má. Rozpočtové provizorium není žádný armageddon, jak se nám vždy ti, kteří u státní kasy jsou, snaží namluvit. Je to stav, kdy vláda nesmí utratit více, než v předchozím roce. A to by mohl být důvod, aby prezident Zeman jmenování nového premiéra neoddaloval, protože do doby definitivního schválení rozpočtu nebude mít k plánovanému třikrát bohatěji prostřenému stolu během hradních občerstvení přístup, a vláda Jiřího Rusnoka nebude mít na již schválené zvýšení přítoku peněz, především do zdravotnictví, prostředky.

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.