Obsah

O Tea Party se nejedná

Za tento útok v Bostonu určitě není odpovědná americká pravice. Ani ta její část, která klade důraz na nízké daně (či svobodný obchod bez celních poplatků), ani ta, která reflektuje nedotknutelnost lidského života od početí po přirozenou smrt. Jak rychle se tyto spekulace vyrojily (a to i z okruhu poradců presidenta Obamy), tak rychle po nich byla veta. Ne, tentokrát o Tea Party nejde. Ale má-li právo na spřádání líbivých teorií liberální tisk, máme toto právo i my. Tak směle do toho!... a to tím spíše, že tyto domněnky (ostatně jako každou správnou konspirační teorii) v tomto okamžiku zatím vyvrátit nelze.

Původ bratrů Carnajevových i fakt, že se jedná o muslimy, je znám s jistotou. Prvním předpokladem tedy budiž, že jsou skutečnými pachateli. Že je minimálně jistá část islámského terorismu nástrojem Kremlu, zmínil např. Alexandr Litviněnko v rozhovoru, který s ním v roce 2005 udělal J. R. Nyquist (publikováno pod názvem „Is Al Qaeda a Kremlin Proxy?“) a o možnosti, že oba bratři byli dvojitými agenty (tedy pracujícími i ve prospěch Moskvy), informuje text „The Tsarnaev brothers were double agents who decoyed US into terror trap“ (DEBKAfile). Dopusťme se nyní dalšího předpokladu, že motorem celé akce byl starší z obou bratrů, který byl zastřelen, a že mladší s obou bratrů nemusí být s celým pozadím útoku vůbec seznámen – čili že tím, kdo případně pracoval ve prospěch Moskvy byl pouze Tamerlan. V takovém případě totiž skutečnost, že z mladšího bratra „nic nedostanou“, nemusí být platným argumentem proti této teorii. Přitom samozřejmě zůstává ve hře možnost, že ani Tamerlan Carnajev netušil, kdo přesně jej k akci ponouká.
Konečně, ruské zpravodajské služby jsou v celé záležitosti více či méně transparentně angažované. Upozorňovaly americkou stranu na staršího bratra a navedly ji také na „čečenskou stopu“. Zatímco první z těchto kroků může být pouze zastíracím manévrem, jakýmsi alibi (byť i riskantním, ale třeba bylo v ohni více želízek...), druhý míří přímo na komoru. Ano, tohle je pochopitelně nejslabší článek v řetězu celé této spekulace. Ale přihlédnuto k útoku v Bostonu a jeho dnes obecně přijímaným okolnostem, pokud za strany Kremlu dojde na Kavkaze v blízké době k nějakým vojenským operacím, jak ostrá bude moci být případná kritika Washingtonu, ať už bude akce na ruské poměry brutální „pouze“ standardně, nebo i nadprůměrně? Tedy, není celá tato záležitost ruskou operací, která má zajistit mezinárodní konsensus pro „boj proti islámskému terorismu“ na Kavkaze bez toho, aby se někdo pozastavoval nad rozhazováním dětských hraček s výbušninou?

 

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.