Obsah

Nevládky? Všeho dočasu...

 

 

 

Čtu si text Matěje Hollana „Pod stromeček si přeju novou vládu“ (iHned.cz, 11.12.2013) a nevěřím svým očím. No posuďte sami: „Slib, že vláda vytvoří mechanismus pro financování ekologických nevládek tak, aby ho nemohla rozmetat nějaká případná příští vláda, což je reálné a v zahraničí to funguje. Dokud se bude na ekologické nevládní organizace pohlížet jako na škodnou, tak budeme stále tendovat spíše k Rusku, než k Západu. Chápu, že to mnoha lidem vyhovuje, ale.“ Tak autor komentuje jednu pasáž z koaliční dohody – to je, prosím, pochvalné zamručení na adresu vznikající koalice.

Nevymýšlí si ale pan Hollan? Zveřejněná koaliční dohoda v bodě 1.4.6 praví: „Podpoříme činnost zájmových svazů a spolků včetně organizací dětí a mládeže v oblasti životního prostředí a vytvoříme systém, který zaručí ekonomickou nezávislost občanského sektoru v oblasti životního prostředí na změnách politické sféry.“ Ne, nevymýšlí. Zdá se, že má pravdu.

Západ, to je zejména svoboda... samozřejmě (a někdy dokonce zejména!) svoboda kritizovat, protestovat, demonstrovat... kritizovat ne (jen) souseda, ale (hlavně) vládu... protestovat a demonstrovat ne (jen) proti soukromým záměrům, ale (hlavně) proti vládě. Na druhé straně, Západ, to ale rozhodně není právo být od ostatních financován. Nesouhlasím s tímto záměrem rodící se vládní koalice, ale to je jiná – nesouhlasím i s jinými záměry a to daleko více. Co je ale podstatné, že pan Hollan se domnívá, že pokud stát nebude ekologické nevládky financovat, a to hezky pravidelně a se zárukou, je to snad synonymum toho, že je na ně pohlíženo jako na škodnou... Tak dobře, tak ne, takhle to pan Hollan nenapsal. On Roman Joch taky nenapsal, že Václav Klaus je ufňukaná kremlofilní bába.

V každém případě, blíže k Západu se ocitneme, pokud stát nebude garantovat žádné partikulární skupině občanů nějaký pravidelný nadstandardní přísun dotací, ale pokud všem bez rozdílu sníží daně. Lidé v ekologických nevládkách jsou přece tak liberální! Měli by tedy využít Západní svobody a proti záměru (budoucí) vlády protestovat, bouřit se! Měli by křičet: nedávejte nám žádné garance financování a snižte o to daně! Všem! Nebo alespoň v duchu hodnot jim, nepochybuji, také velmi blízkých, tedy rovnosti a ne-diskriminace: nedávejte garance jen nám, nevládkám ekologickým, ale nevládkám všem! A, konečně, když už by jim snad náhodou nešlo ani o větší svobodu občanů, ani o rovnost mezi nevládkami (čemuž se mi nechce věřit)... mělo by jim snad zcela přirozeně jít o svobodu jich samotných... A tak by měli jít v rámci Západní svobody rovnou proti (budoucí) vládě demonstrovat a na transparenty si napsat: Jsme nevládky a těmi chceme i zůstat! Jinými slovy: Nechceme se stát vládkami! Nechceme, aby nám agendu předepisoval, či jen omezoval, úředník (podobně jako církve nechtějí, aby úředníci psali kněžím kázání), nechceme, aby na nás padnul stín podezření, že jsme se staly součástí establishmentu... A, marná sláva, ten, kdo zajišťuje pravidelný přísun peněz, dříve či později přicházívá s tím, že by rád věděl, co se s nimi děje, a pak ještě za chvilku že by měl rád na to, jak se s nimi nakládá, vliv...

Ale vážně: test, zda v otázce ekologických nevládek tendujeme k Rusku, nespočívá v tom, zda jim stát nebude (jako doposud) garantovat pravidelný přísun zobání, ale jestli jim naservíruje úplně jinou čočku – tedy jestli milé aktivisty za jejich protesty (byť samo sebou nenásilné, kultivované) případně zavře až zčernají. Nedochází jim – a nedochází panu Hollanovi – že případným přijetím navrhovaného režimu strkají milé (doposud) nevládky svoji hlavu do chomoutu?

No a pak ještě ministerstvo pro lidská práva, na kterém by pan Hollan rád viděl paní Marxovou-Tominovou... Ještě toho trochu. Přátelé na levici, pan Kocáb vám byl málo?

Pod stromeček si přeju novou vládu

 

 

 

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.