Obsah

Jan Mládek opět trefuje kozla

Marně se normálně a průměrně myslící televizní diváci domnívali, že se jejich stínový ministr financí nedopustí dalších neuvěřitelných myšlenkových lapsů v tomto nejsledovanějším a nevlivnějším sdělovacím médiu. Nedávno krkolomně vysvětloval, jak to vlastně myslel s těmi příživnickými drobnými živnostníky. Zcela evidentně se mu nedařilo zakrýt, nebo alespoň rozmazat, nedomyšlené záměry jeho strany s těmito pracovitými občany, kteří téměř nic nečerpají ze státního rozpočtu, ač mnozí z nich žijí velmi chudě. Na několik neděl tedy raděj před veřejností někam zalezl a čekal, až nejhorší dozvuky jeho skvostných myšlenek přejdou. On a jeho „sociální a demokratičtí“ kolegové jsou však i nadále přesvědčeni, že bude dobrým řešením vytlačit tyto pilné lidi z trhu a dostat je do péče Ministerstva práce a sociálních věci, pod jehož křídly jim jistě bude lépe.

Jaké bylo překvapení odborné veřejnosti, když tento ekonomický „expert“ ČSSD byl předsedou strany potvrzen na svém stínovém postu i v následujícím po-rekonstrukčním období. Tento vážný Sobotkův skutek jednoznačně potvrzuje, že na směřování politiky nejsilnější politické strany proti svobodomyslným drobným podnikatelům, s cílem učinit z nich vazaly erárního systému, se nic podstatného nemění.

A aby toho nebylo málo, vytasil se Jan Mládek v průběhu televizní debaty před několika dny s další velikou perlou, která opět velmi názorně odhaluje neuvěřitelnou plytkost ekonomicko-hospodářských tezí Sociální demokracie, a tedy i jeho samého. Stínový ministr financí s vážnou tváří (a bez očekávané prudké nesouhlasné reakce ze strany redaktora, který debatu vedl) obhajoval socialisty připravované speciální daně pro silné společnosti z oblasti energetiky, telekomunikací a finančnictví. Nerovný přístup státu k těmto úspěšným společnostem – oproti ostatním – zdůvodnil neskutečně účelovým tvrzením. Konstatoval, že stát není schopen regulovat v těchto hospodářských odvětvích ceny, ač k tomu má zřízeny potřebné úřady plné bohatě placených a technicky velkoryse vybavených zaměstnanců. Špatně regulované firmy v naší republice (a v tomto je potřeba s Janem Mládkem souhlasit) proto zneužívají bezzubosti uvedených úřadů k nezřízenému odčerpávání zdrojů vygenerovaných na našem trhu do zahraničí. Zmírnit tyto toky ochuzující naše hospodářství, a taktéž samozřejmě i příjmy státní pokladny, však hodlá řešit pouze vyšším zdaněním těchto bohatě ziskových firem. Prý tak zachrání část peněz, které by jinak skončily někde u jejich zahraničních „matek“ a jejich akcionářů.

Takže podle pana Mládka a ČSSD není důležité zastavit vysávání našich občanů prostřednictvím nízkých úroků za uložené peníze, až lichvářských úroků u některých produktů bank, absurdních poplatků, drahých pojistných smluv, vysokých cen energií, či předražených telekomunikačních služeb. Důležité pro něj tedy je, aby z toho, co prakticky neregulované firmy vysají i z těch nejchudších, se něco dostalo do pokladny, od které si podle současných preferencí kritizovaný pán zanedlouho vyzvedne klíče. Není třeba nikomu vysvětlovat, jaký osud pak takto krvavě vydřené prostředky budou mít.

Věřím, že se všichni shodneme, že nejlepším řešením by bylo vymanění úřadů regulujících výše uvedená odvětví z moci zkorumpovaných politických elit, schválení zákonných pravomocí (a odpovědnosti!), na základě kterých by mohly účinně zasahovat proti monopolnímu a neetickému chování (byť velmi umně skrývanému a excelentně zdůvodňovanému), a dokázaly tak spravedlivěji vyvážit práva dodavatele s těmi spotřebitelskými.

Socialisté mívají plná ústa hesel, jakými jsou nekompromisními zastánci „normálních“, tedy v jejich pojetí chudších, občanů a mnohdy následně bezostyšně sahají do jejich poloprázdných peněženek, nejen tímto navrhovaným zdaněním „přes prostředníka“. Každému soudnému občanovi musí být jasné, že mnohem lepším řešením je snížení cen energií, peněžních služeb či telekomunikací pod tlakem normálních tržních mechanismů a regulátora. Zůstane nám všem v kapsách více peněz pro oživení spotřebního trhu a mnozí z těch chudších se nedostanou tak snadno do svízelných situací, které končívají zvoněním exekutora na jejich domovní zvonek.

Autor je členem Předsednictva Konzervativní strany.

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.