Obsah

To je na tom to nejlepší …

Americký obchodník zrovna stál u mola v pobřežní mexické vesničce, když vtom k němu připlula loďka a v ní jen jeden rybář. Uvnitř člunu leželo několik velkých žlutoploutvých tuňáků. Američan Mexičanovi pochválil kvalitu úlovku a zeptal se ho, jak dlouho trvalo, než ryby chytil.

Mexičan odpověděl: "Jen chviličku, seňore."

Američan se ho zeptal, proč nezůstal na moři delší dobu a nenalovil více ryb. Mexičan mu vysvětlil, že má dost ryb na to, aby naplnil bezprostřední potřebu své rodiny. Američan se ho pak optal: "Ale co děláte s časem, který vám zbyde?"

Rybář odpověděl: "Hraji si se svými dětmi, trávím siestu s manželkou Marií, každý večer jdu procházkou do vesnice, kde se svými amigos popíjím víno a hraju na kytaru. Vedu naplněný a rušný život, seňore."

Američan se usmál. "Vystudoval jsem ekonomii na Harvardu a mohl bych vám pomoci. Měl byste strávit více času chytáním ryb a z výnosu si koupit větší člun. Z výnosů z většího člunu byste si mohl koupit několik člunů a nakonec byste měl flotilu. Místo abyste potom prodával svůj úlovek zprostředkovateli, prodával byste přímo zpracovateli, a nakonec byste si otevřel svou vlastní konzervárnu. Měl byste pod sebou výrobu, zpracování i distribuci. Musel byste se samozřejmě odstěhovat z této pobřežní rybářské vesničky do Mexico City, potom do Los Angeles a nakonec do New Yorku, kde byste řídil svůj rozrůstající se podnik."

Mexický rybář se zeptal: "Ale seňore, jak dlouho by tohle všechno trvalo?"

Američan odpověděl: "Takových patnáct dvacet let."

"Ale co pak, seňore?"

Američan se zasmál: "To je na tom to nejlepší. Ve správný čas byste svůj majetek prodal státu a velice byste zbohatl. Vydělal byste milióny."

"Milióny, seňore? Ale co potom?"

"Pak byste odešel do důchodu, přestěhoval se do pobřežní rybářské vesničky, kde byste mohl dlouho spát, trochu rybařit, hrát si s dětmi, trávit siestu s vaší ženou Marií, a večer jít procházkou do vesnice, kde byste mohl se svými amigos popíjet víno a hrát na kytaru."

Rob Parsons: K jádru úspěchu – Jak uspět v podnikání a neprohrát přitom v životě; Návrat domů, Praha 2004

 

 

 

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.