Obsah

EU: Bojkot židovských osad

Evropská komise vydala směrnici EU 2013/C 205/05, kterou se počínaje rokem 2014 zavádí bojkot východního Jeruzaléma, Judska, Samaří a Golanských výšin.

Směrnice zakazuje jakoukoli spolupráci s osobami a institucemi, které sídlí v židovských osadách, zakazuje spolupracovat, poskytovat finance, stipendia či výzkumné granty izraelským veřejným i soukromým osobám. Týká se „území okupovaných Izraelem v roce 1967“, jak bývá obvykle nazýváno území, která Izrael získal v obranné šestidenní válce.

„Evropané se cítí povinni dát jasně najevo, že náš politický postoj, naše chápání území státu Izrael, což jsou hranice do roku 1967 včetně Západního Jeruzaléma, musí být zohledněno v právních vztazích mezi Izraelem a Evropskou unií,“ vysvětlil Zvláštní zástupce Evropské unie pro blízkovýchodní mírový proces Andreas Reinicke. Evropská komise tvrdí, že se tímto rozlišováním snaží zabránit bojkotu celého židovského státu.

Rozhodnutí také stanoví, že jakákoliv budoucí dohoda EU nebo kteréhokoliv členského státu Unie s Izraelem musí obsahovat ujednání, které výslovně prohlašuje, že „osady“ nejsou součástí Izraele a proto se jich dohoda netýká.

Jedná se o jednoznačný pokus vytvořit tlak na Stát Izrael a vynutit si ústupky z jeho strany prostřednictvím hospodářské síly, který zcela pomíjí základní nutnost mírového uspořádání - tedy uznání práva na existenci Státu Izrael od okolních zemí i od representace Palestinců.

Ačkoliv směrnice má pomoci i Palestincům, paradoxně jim může spíše uškodit, protože jsou to často právě Palestinci, kdo zboží v osadách vyrábějí.

Úřad předsedy izraelské vlády označil rozhodnutí EU za „chybné a politováníhodné“ a uvedl, že „takové kroky – dokonce ještě před tím, než Palestinci oznámí byť i jen připravenost vrátit se k jednacímu stolu – oddalují mírová jednání a ne je přibližují.“

Připravil David Floryk.

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.