Obsah

Íránský plán jaderného útoku

V půli března jsem měl to potěšení hovořit s Dr. Hughem Cortem, ředitelem výzkumného think - tanku American Foundation for Counter-Terrorism Policy and Research. Je autorem knihy Americká Hirošima: plán útoku Íránu na USA. V této souvislosti měl čtenář možnost zaznamenat mé interview s agentem CIA Rezou Chálilím (publikováno v KL 4/2012, pozn. red.), který souhlasí s Dr. Cortem, že jaderný Írán nelze zastrašit hrozbou tzv. jistého vzájemného zničení. Podle Dr. Corta, „zastrašení nebude působit na fanatické islamistické radikály vládnoucí v Íránu. Tito vládci jsou jako sebevražední atentátníci, kterým je jedno, že zahynou, pokud jejich oběti vyletí do povětří také“.

Ve své analýze motivace islamistů Dr. Cort navazuje na dílo Rezy Chálilího, podle něhož vůdcové islámské republiky věří v nesmlouvavou ideologii. Chálilí vysvětluje: „Čtete-li korán, mnohé jeho verše hovoří o zabíjení nevěřících a nepřátel Alláha. A není žádného slitování, absolutně žádného, neobrátíte-li se na víru. Nikdo nemůže říci nic jiného. Alláh je diktátor (...) mnohé muslimy to urazí, ale mnozí ani nevědí, co v koránu stojí psáno.

Radikální islamisté se nebudou rozpakovat použít proti Americe jaderné zbraně. Dr. Cort vysvětluje: „Přední íránský list, Kajhán, který je pod dohledem nejvyššího vůdce Chameneího, napsal, že ‘pokud bude Írán napaden, existují v Americe skupiny připravené odpálit jaderné nálože v amerických městech‘“. A dodává, že „to se možná zdá sebevražedné, ale nejvyšší íránský vůdce Chameneí, íránští náboženští představitelé i prezident Ahmadínedžád jsou náboženští fanatici a pro ty je smrt ve jménu radikálního islámu cestou ke slávě. Stejně tak je třeba chápat jejich fanatické názory v souvislosti s vírou v příchod ‘Mahdího‘.“.

Dr. Cort říká, že islámská republika vytvořila „Jeruzalémský sbor“, což je jedna z nejtajnějších íránských paramilitantních organizací. Jsou jí svěřeny výzvědné operace zaměřené na napadení USA jadernými a biologickými zbraněmi. Někteří agenti Jeruzalémského sboru pracují v USA utajeně už více než deset let. Cort pokračuje: „Existuje značná pravděpodobnost, že Americká Hirošima v režii Íránu se odehraje v podobě útoku nejen jaderného, ale i chemického a biologického a bude zahrnovat i výsadky útočných jednotek. Navíc by také mohlo jít o tzv. elektromagnetický úder (EMP). Írán disponuje chemickými zbraněmi a existují důkazy o tom, že i zbraněmi biologickými, včetně anthraxu.“.

V pašování zbraní hromadného ničení do USA není Írán originální. V dobách studené války s tím nápadem přišla sovětská KGB a rozvědka (podobně jako s únosy letadel). V 70. a 80. letech sověti připravovali cesty pro pašování jaderných a biologických zbraní do USA. Hovoří o tom také kniha Očima nepřítele od plukovníka rozvědky Stanislava Luneva. V roce 1998 Lunev vysvětloval, že pro pašování zbraní hromadného ničení do USA by mohly být vybrány trasy používané pašeráky narkotik. Dr. Cort soudí, že íránští agenti v současnosti spolupracují s drogovými kartely v Mexiku při kopání tunelů pod společnými hranicemi. Je s podivem, že Viktor Suvorov, přeběhlík ze sovětské rozvědky, ve své knize Spetsnaz (zvláštní jednotky, pozn. překl.) píše, že sověti uvažovali o čemsi, co se někdy nazývá „šedý teror“, kdy by USA byly napadeny teroristy, jejichž propojení na Moskvu by nebylo možno vysledovat. Těmito teroristy by byli „žoldáci najímaní prostředníky“, napsal Suvorov na vysvětlení, že takový terorismus by výzvědné a vojenské zdroje Západu odpoutal od Ruska a připravil tak cestu pro úspěšné tahy Rusů.

Mezi nukleárními strategiemi Íránu a Ruska je ale velký rozdíl. Rusové důkladně chápou princip vítězství v jaderné válce, čímž se od Íránců liší. Jejich idea je prostá a elegantní. Je nemoudré otevřeně vést jadernou válku s jadernou mocností. Bezpečí útočníka může zajistit pouze skryté jaderné napadení. Pokud mají atomové nálože vybuchnout v amerických městech, nebude lépe, aby Američané nebyli schopni identifikovat útočící zemi? Nebo dokonce se zmýlit v identifikaci útočící země? Jinými slovy, představme si skupinu radikálních islamistů podporujících mezinárodní terorismus a pracující na jaderném arsenálu – stupňující strach, napětí a zvyšující ceny ropy. Nebyli by tito radikální islamisté obviňováni v případě jaderného napadení nějakého amerického města na prvním místě? Ve světle této analýzy by člověk dokonce nazval íránský režim „jaderným hromosvodem“.

Zeptal jsem se Dr. Corta na podporu, které se Íránu dostává od Ruska, Číny a Severní Koreje. Potvrdil, že tyto země Írán podporují (viz také recenze knihy Zrada, Tak trochu jiný pentagon, KL 7-8/2011 – pozn. red.). Dále jsem se zeptal, jak bychom poznali, že jaderná nálož odpálená v Americe pochází z Íránu, Ruska, Číny či Severní Koreje. Dr. Cort vysvětlil, že přece oficiální zdroje Íránu veřejně připustily, že země disponuje takovou schopností a připravuje takový útok.

Jsou snad íránští předáci hloupí nebo jen šílení? Kdosi s větší strategickou rafinovaností a skutečným jaderným arzenálem zřejmě staví Írán do role mouřenína. V historii se do omrzení opakuje jedna strategie: hrát na obě strany. Proč by neislámské země jako komunistická Čína, Severní Korea nebo Rusko měly podporovat Írán? Zbláznily se?

Ať už bude odpověď na tyto i další otázky jakákoli, hrozba se strany radikálních islamistů je reálná. Ať už tuto hrozbu posílí nějaké třetí strany nebo ne, kniha Dr. Corta je důležitá a zaslouží si, aby byla čtena.

Převzato z Financial Sense, pro KL přeložil Jozef Zummer.

 

 

 

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.