Obsah

Maďarsko v žaludku

Maďarskem, zejména v souvislosti se změnou jeho Ústavy, jsme se v KONZERVATIVNÍCH LISTECH zabývali celkem intenzivně. Nyní, po parlamentních volbách, ve kterých FIDESZ obhájil svoji dominantní posici na tamní politické scéně, je opět příležitost se tohoto tématu dotknout a to polemicky.

Zaujal mě text Jana Macháčka „Proč (ne)vyloučit Maďarsko z Evropské unie“ (respekt.ihned.cz, 9.4.2014). Autor v něm přitakává přirovnání premiéra Orbána k presidentu Putinovi či tureckému premiérovi Erdoganovi a mimo jiné na jeho adresu kriticky uvádí: „Prosadil ústavní změny, které zakazují sňatky pro homosexuály, a zakotvil v ústavě základní roli křesťanství v maďarské státnosti. Vydává maďarské pasy a volební průkazy etnickým Maďarům žijícím v sousedních státech, srbská a rumunská města důsledně nazývá maďarsky. Ceny energií se snižují vládním dekretem, nová trasa metra se otevře deset dní před volbami. Do ústavy dal Orbán zakotvit, že volební inzerce smí být pouze ve státních médiích, a když byl za to z EU ostře kritizován, povolil její umístění v privátně vlastněných médiích, ovšem pouze zdarma. Prosadil změny a manipulace volebních obvodů tak, aby vyhovovaly vládnímu Fideszi. Naprostou většinu venkovních nosičů reklamy rovněž kontroluje Fidesz. Úvěry Mezinárodního měnového fondu Maďarsko předčasně splatilo – prý aby bylo „svobodné“ – patrně po vzoru rumunského komunistického diktátora Ceausesca, který splácel zahraniční dluh se stejnou rétorikou. Nominanti Fidesze ovládají justici, centrální banku, kontrolní orgány apod. Nové bloky jaderné elektrárny bude na základě lednové dohody stavět ruská firma Rosatom. Úvěr na třicet let poskytuje ruská vláda. Připravovalo se to v tajnosti, jednalo se v tajnosti, bylo rozhodnuto, že smlouva zůstane tajná, nikdo neví, co Maďaři Rusům slíbili.“ V této souvislosti klade sugestivní otázku „Může být součástí Evropské unie stát, který je podle všech definic státem autoritářským?“.

Tak si to proberme jedno po druhém. „Prosadil ústavní změny, které zakazují sňatky pro homosexuály, a zakotvil v ústavě základní roli křesťanství v maďarské státnosti.“ Z toho by si mohl a měl vzít celý Západ jedině příklad. Za tohle má autor u mě pro začátek mínus deset bodů. „Vydává maďarské pasy a volební průkazy etnickým Maďarům žijícím v sousedních státech, srbská a rumunská města důsledně nazývá maďarsky.“ No, dvojí občanství není něco, čeho bych se jakkoli obával... tím méně toho, když Maďar používá maďarské zeměpisné názvy. Neříkáme snad my Drážďany, Solnohrad, bitva na Moravském poli, Benátky, Těšín, Segedín... byť třeba něco důsledněji a něco méně důsledně? Nula bodů.

Co tam máme dál... „Ceny energií se snižují vládním dekretem, nová trasa metra se otevře deset dní před volbami.“ Ano, takový přístup k volnému trhu není zrovna ideální, pan Macháček má čtyři body. Ale to metro? Kdyby mělo být přestříhávání nejrůznějších pásek zrovinka v předvolebním čase příznakem autoritativního režimu, prošlo by možná asi tak jenom Lichtensteinsko s Lucemburskem... Nula. Tak dál... „Do ústavy dal Orbán zakotvit, že volební inzerce smí být pouze ve státních médiích, a když byl za to z EU ostře kritizován, povolil její umístění v privátně vlastněných médiích, ovšem pouze zdarma. Prosadil změny a manipulace volebních obvodů tak, aby vyhovovaly vládnímu Fideszi. Naprostou většinu venkovních nosičů reklamy rovněž kontroluje Fidesz.“ Přiznávám panu Macháčkovi další dva body, taková záležitost nemá v Ústavě co pohledávat. A ještě dva body k tomu: samotná věc je nestandardní a budí podezření, čemuž by se měla každá demokratická strana snažit vyhýbat. Je však třeba připomenout např. dobře známé volební inženýrství v Praze a např. ne tak dobře známé v Olomouci (které, mimochodem, patrně naštěstí také, stejně jako to pražské, vezme za své...).

Za kritiku splacení dluhu „Úvěry Mezinárodního měnového fondu Maďarsko předčasně splatilo – prý aby bylo „svobodné“ – patrně po vzoru rumunského komunistického diktátora Ceausesca, který splácel zahraniční dluh se stejnou rétorikou.“ panu Macháčkovi beru pět bodů... a za sprostou spekulaci o motivech, které se nedají ani dokázat ani vyvrátit, takže se jedná jen o jedovatou slinu, bych mu sebral dalších pět, ale chci zůstat věcný – takže nula.
A jsme už u předposledního: „Nominanti Fidesze ovládají justici, centrální banku, kontrolní orgány apod.“ Socialista označí za nespravedlivé, když vidí, že je jeden bohatý a druhý chudý. Nezajímá jej přitom, zda tento stav vzniknul přípustným způsobem, zda si bohatec nakradl či poctivě vydělal. Podobně pan Macháček nepřemýšlí, zda lidé, kteří dnes oblékají maďarské taláry a pečují o forint (a pod.) dospěli do těchto posic legitimním způsobem či nikoli, a rovnou kritizuje. Připouštím, že FIDESZ má být opatrnější a oposici „neválcovat“, ale na druhé straně kdo z nás posoudí a ví, zda nominanti oposice nebyli skutečně méně vhodnými? Zejména za ty kontrolní orgány, které skutečně patří do rukou oposice, nicméně přiznávám bod.

Konečně „Nové bloky jaderné elektrárny bude na základě lednové dohody stavět ruská firma Rosatom. Úvěr na třicet let poskytuje ruská vláda. Připravovalo se to v tajnosti, jednalo se v tajnosti, bylo rozhodnuto, že smlouva zůstane tajná, nikdo neví, co Maďaři Rusům slíbili.“ Za Českou republiku: nedělal bych to. Kdybych měl poradit Maďarům, řekl bych: nedělejte to. Ale tohle je jejich rozhodnutí a my bychom měli mít tolik pokory a rozumu, abychom uznali, že veškeré potřebné informace mají v rukou oni a ne my. Totéž přece platí o Finech, kterým má dle dohod z prosince loňského roku Rosatom stavět jadernou elektrárnu Hanhikivi. Takže, nula bodů.

A přidejme ještě něco, co chybí a co osobně považuji za dlouhodobě největší prohřešek politiky Viktora Orbána: znárodnění penzijních fondů. Mám nutkání panu Macháčkovi strhnout bod za to, že to opomněl, ale s ohledem na to, že se tím sám připravil o dobrých pět kladných bodů, to neudělám.

Suma sumárum, nad řadou domnělých výtek lze po diskusi či téměř bez diskuse jen pokrčit rameny a jsou tam i takové, u kterých patří místo podsouvaného negativního vyznění pochvala. Celkové skóre: mínus šest bodů (a i kdybych započítal to znárodnění penzijních fondů, stále by to bylo za „mínus bod“). Brát to bez měřítka (jen plus/mínus), vyjdou nám dva body (tři i s těmi znárodněnými fondy). I pak je, domnívám se, dost nevkusné dotazovat se, byť případně pouze řečnicky, zda Maďarsko vylučovat z EU. Obávám se tedy, že celý článek pana Macháčka nevypovídá ani tak o Maďarsku, jako o autorovi samotném, totiž že mu dnešní Maďarsko, resp. FIDESZ tak nějak obecně leží v žaludku a co mu vadí nejméně (co vynechal) a co nejvíce (co dal na první místo). A to si zjevně chce říkat Evropan.

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.