KONZERVATIVNÍ LISTY

čtení v protisměru

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Maďarsko: "Ruce pryč od Maďarska

Maďarsko: "Ruce pryč od Maďarska," vzkázali účastníci pochodu kritikům současné konzervativní vlády

„Mírovému pochodu za Maďarsko“, který přivedl v sobotu 21. ledna do ulic Budapešti více než 100 000 lidí, věnovala česká veřejnoprávní média pouze několikavteřinové spoty. Pochod nabídl poněkud jiný obrázek Maďarska, než se v posledních měsících stalo v Západní Evropě zvykem.


Pochod organizovali známí novináři, politologové i historici. Podporovalo jej několik deníků, televizní stanice i občanská sdružení z okolí vládní strany Fidesz. Zastoupeny byly všechny věkové a sociální skupiny obyvatelstva, lidé z center i ze vzdálenějších končin země. Cílem akce bylo vzkázat vládě i západním médiím, že většina voličů stále plně stojí za vládou. Pochodující skandovali: „Viktor, Viktor“ a „Dvě třetiny, dvě třetiny“ (což odkazovalo na volební výsledek, o který se opírá nynější vláda a připomínalo pobouřené „My jsme národ“ z Lipska 1989).
S politickými názory Viktora Orbána je samozřejmě možné nesouhlasit, v mnohém zcela legitimně. Orbán prosadil mnohé reformy včetně radikální změny ústavy díky svému drtivému volebnímu vítězství v situaci kdy politická opozice kvůli své rozdrobenosti fakticky neexistuje – což je situace, která může být pro vítěze opojná, ale rozhodně není bez úskalí. Knejkontroverznějším  krokům patří „řešení“ problémů soukromých penzijních fondů jejich faktickým zestátněním.
Nicméně dojem, že maďarská vláda je na spadnutí a nemá podporu občanů, by byl hluboce mylný. Národně – konzervativní vláda Viktora Orbána má stále daleko výraznější podporu veřejnosti než česká vláda Nečasova. Vládní představitelé i většina angažované veřejnosti rovněž sdílejí společné přesvědčení, které razantně připomněl i lednový „Pochod míru“: totiž že konflikt s politickými elitami Evropské unie, v němž se během posledního roku Maďarsko ocitlo, není v prvé řadě sporem o ten či onen paragraf, nýbrž jde o spor ideový, spor o hodnoty.
Premiér Orbán nedávno prohlásil: "Útoky na naši zemi mají dva důvody: První je morální. Jde o hodnoty. Ústava Maďarska říká, že bez křesťanství by národ nepřežil. Mluví se také o ochraně života od početí. Ale naše názory neznamenají, že jsme mimo Evropu. Dále premiér poznamenal, že „Druhý důvod se týká hospodářských zájmů, které jsme narušili. Když jsme vroce 2010 přijali vládu, země měla ohromné dluhy, byl zde obrovský finanční deficit. Země byla na pokraji bankrotu. Všechno, co mělo nějakou cenu, bylo prodáno nebo ukradeno! Museli jsme to zastavit. Bylo třeba učinit opatření, která jsou v Evropě nepopulární. Byla to velká ztráta pro nadnárodní korporace, proto se kvůli ztraceným penězům obrátily na Brusel". Orbán rovněž připomíná, že novodobá válka o vliv a moc ve světě se nevede zbraněmi, ale například snižováním ratingů a ekonomickým nátlakem. Není vůbec vyloučeno, že v Budapešti se nyní bojuje za Bratislavu, za Vídeň, za Prahu.

 

Starší články

Zasílání časopisu emailem

Objednejte si zasílání elektronické verze časopisu KONZERVATIVNÍ LISTYDluhové hodiny

Aktuální texty prostřednictvím RSS
Konzervativní listy - texty


Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám

Výzva KOD, Občanského institutu a Konzervativní strany

Vydavatel Konzervativních listů Vox Occidentis tuto výzvu podporuje. Více informací zde.

 

David Floryk / TEXTY & KONTEXTY

Výběr z esejů, glos a postřehů z četby z let 2008 – 2011

Cena 50 Kč, 48 stran; ISBN 978-80-260-1682-3; Konzervativní klub, Ostrava 2012

Informujte se na možnost množstevních slev a knihkupeckého rabatu. Zasíláme poštou a připočítáváme 25 Kč poštovného. Knihu objednávejte na adrese vydavatele nebo prostřednictvím e-mailu: redakce@ konzervativnilisty.cz

 

Konzervativní ročenka 2012

Sborník zásadních textů 18 českých konzervativních autorů, napsaných za uplynulý rok. Cena 199,- Kč

Brožovaná, ISBN 978-80-87116-20-3, 184 stran textu, uspořádal Marek Belza 2012)

Objednávejte na: http://mbelza.sweb.cz/, případně v redakci KONZERVATIVNÍCH LISTŮ.


Občanský institut