Obsah

Editorial

Milí čtenáři,

již čtvrt roku slibujeme publikaci překladu studie Ruská strategie a evropská uprchlická krize autorů J. R. Nyquista a A.-M. Cernae. Konečně je to tedy zde. Plné znění je vytištěno v samostatné brožuře a těšit se z něj mohou naši předplatitelé. V tomto, tedy zářiovém webovém čísle KONZERVATIVNÍCH LISTŮ pak naleznete první část tohoto textu. Celkově bude studie elektronicky publikována ve třech částech – druhý díl bude na webu k disposici spolu s číslem říjnovým a část poslední pak v listopadu. Tématu migrace v širších souvislostech se věnuje hned několik dalších textů v tomto čísle, vypíchněme snad překlad projevu maďarského premiéra Viktora Orbána předneseného na konferenci k uctění památky Helmuta Kohla.

Číst dál...

Přítel na telefonu

Jak je známo díky jedné populární znalostní televizní soutěži, takový přítel na telefonu může jednomu přihrát slušné peníze. Hnutí ANO sugeruje, že totéž může platit pro obce a města, v jejichž čele stanou po říjnových komunálních volbách starostové a primátoři zvolení za tuto stranu, neboť jejich přítelem na telefonu bude samotný premiér. Lídři kandidátek přece „mají číslo na jeho mobil“.

Číst dál...

Ruská strategie a evropská uprchlická krize I.

Úvod

Před čtyřiceti lety byl pro Moskvu vážným dlouhodobým problémem rychlý vzestup muslimské populace v SSSR. Spekulovalo se, že vysoká porodnost muslimů v Sovětském svazu změní SSSR do poloviny jednadvacátého století v zemi s převážně muslimským obyvatelstvem. Je zvláštní ironií – a nejde jen o podivnou vrtkavost osudu –, že dnes totožným vyhlídkám čelí NATO.

Číst dál...

Den poté

Nástupu Andreje Babiše k moci se prostě nepodařilo zabránit. Zkrátka u té moci je – určité části společnosti to přímo vyhovuje a další její významné části to přinejmenším nevadí. Je to problém primárně politický, případně v nejširším slova smyslu kulturní. Případné odkazy na jiný rámec, např. na platné zákony, jakkoli oprávněné (např. na lustrační zákon), tedy neřeší prakticky vůbec nic. Před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny byla všechna důležitá fakta o dnešním i minulém působení pana Babiše dostatečně veřejně známá, resp. kdo chtěl, měl k nim přístup, a hnutí ANO navzdory těmto faktům slavilo volební vítězství. Je třeba si ovšem přiznat, že pro řadu našich spoluobčanů neslavilo hnutí ANO volební vítězství těmto faktům navzdory, ale právě díky nim.

Číst dál...

Režisér Miloš Forman a jeho kulturní revoluce

Tímto příspěvkem navazuji na článek Romana Jocha „Proč Forman tolik nenáviděl naši civilizaci?“ z Lidovek.cz (20. dubna 2018, viz též KL 2018/4) a na dva související internetové texty – zmínku o úmrtí režiséra Miloše Formana od politologa a politika Petra Fialy publikovanou Parlamentními listy (14. dubna 2018) a komentář publicisty Ondřeje Štindla „Joch, Forman a ideologická kritika“ z Echa24 (24. dubna 2018). Mám za to, že u veřejně činného a vlivného člověka promlouvajícího k českým i světovým masám, jímž režisér Miloš Forman nepochybně byl, je žádoucí posoudit jeho dílo také z křesťansko-konzervativních ideových pozic – a to zvláště s ohledem na převahu mediálních oslavných vyjádření nejen zleva a nekritickou popularizaci Formanova poselství českou veřejnoprávní televizí.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.