Obsah

Editorial

Milí čtenáři,

v tomto zářiovém čísle KONZERVATIVNÍCH LISTŮ naleznete druhou část knihy J. R. Nyquista „Blázen a jeho nepřítel: K metafyzice zla“. K tomu třeba postupné přípravy na presidentské volby v USA, diskuse nad výsledky voleb do Evropského parlamentu, nebo třeba esej na téma jisté specifické výseče myšlenkového odkazu C. S. Lewise. A, jako vždy, mnohem víc...

Číst dál...

Socialismus kam se podíváš

Když je historka pěkná, není nezbytně nutné pátrat po tom, zda je pravdivá. Nebo jinak: pravda by neměla stát v cestě dobrému příběhu. Tak prý byla v meziříčí, tedy někde mezi řekami Eufrat a Tigris, nalezena hliněná tabulka stará několik tisíc let. Když se ji podařilo přeložit, mohli archeologové číst tento nápis – tento postřeh prověřený věky: Všude, kam oko mé dohlédne, samý pitomec. Že je případně někdo (na něco) pitomý, to ale není charakterová vada. Mýlit se, třebaže přihlouple, v dobré víře, to je něco mnohem přijatelnějšího, než mít vůli ničit životy jiných lidí. Tu lze pozorovat právě u mnohých socialistů, kteří často mají o to horší záměry, o co lepší mají vzdělání. Nejsou naštěstí „všude kam oko dohlédne“, ale i tak je jich zbytečně moc. Vždyť někdy je přespříliš i jeden jediný.

Číst dál...

Rozhovor s Vladimirem Bukovským a české vydání knihy Moskevský proces

V březnu 2013 navštívil Prahu bývalý sovětský disident a politický vězeň, spisovatel a dokumentarista Vladimir Bukovskij (nar. 1942) – společně s Alexandrem Solženicynem (1918–2008) nejznámější veřejně působící ruský antikomunista na Západě. Zatímco Solženicyn byl ze Sovětského svazu v roce 1974 vypovězen, Bukovskij byl v roce 1976 vyměněn za chilského komunistického vůdce Louise Corvolána.

Číst dál...

Selhání racionalismu, nebo rozumu?

Yoram Hazony je hrdinou národních konzervativců v Americe. Má americké i izraelské občanství, žije v Jeruzalémě. V roce 2018 vydal knihu „Ctnost nacionalismu“, která lahodila těm národním konzervativcům, kteří podporují Donalda Trumpa.

Číst dál...

Rozum a imaginace v myšlení C. S. Lewise

Proč je náš současný vztah ke světu kolem tak fragmentovaný, roztržený a necelistvý, proč se člověku nedaří – přes nesporné úspěchy na poli vědy a techniky – hlouběji porozumět cíli, účelu a smyslu lidského bytí? Pohled na svět, který nám ve svém myšlenkovém odkazu C. S. Lewis zanechal, je smysluplným celkem, který může být nečekaně objevný.

Číst dál...

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.