Obsah

Editorial

Milí čtenáři,

když v únoru letošního roku vzikly KONZERVATIVNÍ NOVINY, bylo více než jasné, že před námi opět stojí úkol podrobit naše působení revizi. Brzy se potvrdilo, co jsme tušili – svým zaměřením se NOVINY a naše LISTY vzájemně liší asi jako Evangelia: nějaké rozdíly tu jsou, ale podstata je identická.

Číst dál...

Naše země v roce 30

V tomto tématu měsíce se setkává několik zejména bilančních textů s těmi, pro které jsou uplynulé oslavy (nejen 17. listopadu, ale i 28. října) spíše jen rámcem pro aktuální úvahy klenoucí se od kritiky buzerace ze strany státu (tentokrát konkrétně v zemědělství) přes souhlasné komentování přátelského gesta Poslanecké sněmovny směrem ke Státu Izrael až po další kolo názorového střetu s domácí novou levicí, tentokrát zejména tou gender-socialistickou. Přemostěním bilanční a aktuální roviny jsou první tři části celkem pětidílné studie „Falšování dějin československého komunistického režimu 1948-1989 nebo multiparadigmatický pluralismus?“ z dílny Jana Cholínského. Doporučujeme!

Číst dál...

Můj 17. listopad

Každá generace se nějak bouří proti generaci předchozí. Proč si tak vnuci rozumí se svými prarodiči? Protože mají společného nepřítele. S jistou nadsázkou se dá říct, že každá generace má svoji revoluci. Nebo alespoň tu revoltu. Jak říkal W. S. Churchill, kdo není ve 20 letech socialista, nemá srdce – a kdo není ve 40 letech konzervativec, nemá rozum. Nebo jinak: konzervativec, to je vlastně jen liberál s dospívajícími dcerami. Hluboký význam rodiny v našich životech je přitom vidět mimo jiné na tom, že většina lidí se poté, co v dospívání revoltují, v dospělosti vrací k hodnotám, ve kterých byli vychováni svými rodiči. Dlužno dodat, že to platí jak o hodnotách skutečných, kterých je radno se přidržovat, tak o těch, které by bylo záhodno spíše odložit. Lidská přirozenost je zkrátka daná a neměnná a setrvačnost značná.

Číst dál...

Bažina a její kreatury

Co je tou bažinou? Senátor Joseph McCarthy pro ni měl v padesátých letech pojmenování. Nazval ji „mezinárodním komunistickým spiknutím“. Mluvil o pronikání komunistů do vlády, o podvratné činnosti v americké policii, o zradě našich vojáků sloužících na vzdálených bojištích. Ukázal na nekalé komunistické machinace na domácí půdě. Psal, že se „zříkáme vítězství“, o odkazu generála George C. Marshalla – darování východní Evropy Stalinovi, o zrazení nacionalistické Číny ve prospěch Maa i o ztrátě našeho monopolu na atomovou bombu.

Číst dál...

Plytkými bažinami

I viděl jsem, kterak veliká truchlivost padá na lidi. Nejlepší z nich se nabažili svého konání. Nauka vzešla, víra běžela vedle ní: „Vše prázdno jest, vše jedno jest, vše bylo!“ A ze všech pahorků se ozývalo: „Vše prázdno jest, vše jedno jest, vše bylo!“ Ano, sklidili jsme žeň: ale proč nám všechny plody shnily a zhnědly? Co spadlo v poslední noci ze zlého měsíce? Marná byla všechna práce, v jed zkyslo naše víno, zlý pohled nám pole a srdce spálil do žluta. Vyschli jsme všichni. … Všechny studny nám vyprahly, i moře se stáhlo. Všechna dna se trhají, ale hloubka nepohlcuje! „Ach, kde je ještě moře, kde by bylo lze utonouti“: tak zní náš nářek – zní do dálky přes ploché bažiny.

Friedrich Nietzsche, Tak pravil Zarathustra*)

Číst dál...

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.