Obsah

O antikoncepci trochu jinak

Zaujal mě článek na iDnes.cz (27.8.2012): „Vyčistit pitnou vodu od zbytku léků by v Česku stálo nejméně miliardu“. Text pojednává o debatě poslanců Evropského parlamentu, zda by se na seznam škodlivých látek neměly dostat i umělé hormony, které se do řek dostávají z užívané antikoncepce.

Estrogeny, hlavní složka přípravků proti početí, jsou mimořádně stabilní a žádná čistička je neodbourá. Ženy je z těla vyloučí močí a hormony pak ve vodním koloběhu zůstanou. Data o zamořování přírodního prostředí syntetickými hormony a jejich škodlivých dopadech na celou biosféru včetně lidské populace nejsou nová a i v českém jazyce lze už nalézt řadu studií – o tom dnes psát nechci.

V důsledku zařazení umělých hormonů mezi škodliviny by bylo nezbytné vybavit čističky odpadních vod kvalitnějšími filtry, a to by stálo u nás zmíněnou miliardu Kč.

V závěru článku padá logická otázka: kdo to případně zaplatí? Mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček odpovídá takto: „Zkvalitnění technologií čištění odpadních vod by bylo bezpochyby nákladné, zvýšilo by se rovněž následně stočné v platbách jednotlivých domácností.“ Technický ředitel firmy Veolia voda Ondřej Beneš zase podle textu „uklidňuje, že taková úvaha je předčasná. Jednak proto, že návrh europoslanců ponechává členským zemím při řešení situace relativně volné ruce. A také proto, že cesta nových škodlivých látek do české legislativy je poměrně dlouhá a zatím nejasná. Navíc Česko na rozdíl od jiných zemí používá povrchové vody jako zdroje pitné vody pouze z poloviny. Druhou polovinu si bere z podzemních zdrojů, které směrnici nepodléhají.”

První odpověď se k otázce staví vskutku čelem: zaplatí to koncoví spotřebitelé, tedy všechny domácnosti na stočném. Asi tak, jako jsme všichni zaplatili zisk „podnikatelům” v oboru slunečních elektráren. Jak se vám tohle řešení líbí? Mně ani trochu. Druhá odpověď je ale vskutku hodna našich nejhorších tradic: něco sice asi pěkně páchne (znečišťovaná voda, jindy zase třeba Benešovy dekrety…), ale to nevadí, zatím vážně nehrozí, že bychom to ucítili. Všimněte si, že dle pana Beneše je „úvaha předčasná” nikoli proto, že by snad nebylo jisté, že je voda popsaným způsobem kontaminována, ale proto, že se nám patrně podaří vyšvejkovat se z toho, abychom s tím museli něco dělat… O tom, že bychom nečekali, až něco přijme nenáviděný Brusel (na který to pak případně můžeme elegantně shodit…) a třeba udělali vlastní opatření, tak o tom samozřejmě ani slovo.

A kdo že by to tedy měl zaplatit? Inu mám dojem, že na to existuje dobře zavedený model, který např. u elektrospotřebičů docela funguje: je přece třeba to naúčtovat výrobci, který to zase, logicky, v ceně výrobku naúčtuje koncovým spotřebitelům, tedy spotřebitelům antikoncepce, nikoliv pitné vody, pochopitelně. A likvidace škodlivého odpadu ohrožujícího pitnou vodu by se tedy ze všeobecného zdravotního pojištění určitě hradit neměla, viďte?

 

 

 

 

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.