Obsah

Pár kapek reminiscence

Fidesz (tehdy Svaz mladých demokratů) byl založen na jaře 1988 skupinou mladých intelektuálů a studentů jako nezávislá mládežnická organizace, protiváha komunistickému svazu mládeže. FIDESZ se stal jedním z nejvýznamnějších hnacích motorů pádu komunismu v Maďarsku. V prvních svobodných volbách 1990 získal 21 poslanců v parlamentu a stal se opozicí vůči tehdy vládnoucí koalici v čele s MDF.

Číst dál...

Život? Především ojedinělý dar…

Mám zato, že pokud nejsme zralí diskutovat o podstatě, smyslu a hodnotě života, případně o právu na existenci, pak nad naší vlastní existencí a smysluplností visí veliký otazník. Jsem proto moc rád, že se k nám dostala kniha Proč chránit nenarozený život od amerického výzkumného pracovníka a autora řady knih Randyho Alcorna.

„Není to tak dávno, co se zdálo, že postoj pro ochranu nenarozeného života zemře na stáří,“ píše Alcorn v úvodu. „Vypadalo to, že mladí jsou natolik ponořeni do mravního relativismu postmoderní společnosti, že budou všichni jednotně prosazovat svobodu volby. V poslední době však překvapivě stále víc mladých lidí zpochybňuje „samozřejmost“ potratu jako řešení…“ Proč tomu tak je a jaké argumenty je radno v této souvislosti zvážit, tomu Alcorn věnuje svou nevelkou brožuru.

Číst dál...

Věci, jež mě už otravují

Pokorně a poníženě vás prosím, abyste takové hlouposti už neříkali…

V tomto článku chci shrnout své vzteklé rozloučení a pak se odebrat tam, kde za všemi těmito hlasy vládne mír — jinak řečeno, budu se věnovat vznešené a tolik potřebné práci, totiž psaní krváků. Předtím však, než definitivně přejdu od ilusí racionalismu k skutečnosti romance, velmi rád sepíšu jednu ukřičenou a rozervanou knihu, vyzývající všechny racionalisty, aby nebyli tak nerozumní. 

Taková kniha o intelektuální etiketě by byla prostou sbírkou prudkých zákazů, podobných Desateru přikázání. Mohl bych ji nazvat „Zákazy pro dogmatiky, aneb věci, jež mě už otravují“ a mohla by začínat asi takto...

Číst dál...

Komunistický režim je vždy totalitní. Včetně „normalizace“.

Totální stát nemůže nikdy uspět, protože jeho hlavní ambice – změnit neměnnou, ale nedokonalou lidskou přirozenost – je neproveditelná.

V poslední době se u nás rozvinula diskuse o totalitním a netotalitním režimu. Zda byl, či nebyl “normalizační” režim v Československu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století totalitní.

Číst dál...

Čtvrtý dodatek k Základnímu zákonu Maďarska

Čtvrtý dodatek k Základnímu zákonu Maďarska

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.