Obsah

Děti z ruin města Grozného aneb teroristé z Bostonu

V první a druhé čečenské válce (1994, 1999) zahynulo kolem padesáti tisíc dětí. Pod ruinami hlavního města Čečenska Grozného a jiných zničených měst této malé kavkazské republiky, musely léta přežívat tisíce zoufalých rodin. Před začátkem první války bydleli v Grozném převážně Rusové. Přesto ruské armádě tato skutečnost nezabránila, aby zničili každý dům ve městě. Čečenci požadující nezávislost své země, bránili každou ulici. Po válce zůstalo tisíce ruských a čečenských dětí bez rodičů. Tradiční příbuzenské vztahy se postupně vytratily, uprchlické rodiny stačily sotva uživit své vlastní děti.

Vyprávět by o tom mohly novinářka Petra Procházková a Jana Hradilková, které v roce 2001 založily v Čečensku sirotčinec, který se okamžitě naplnil nalezenými dětmi. V další fázi mělo stát komunitní centrum Rodina http://www.berkat.cz, se zaměřovalo na unikátní, komplexní a bezplatnou službu dětem a mládeži z rodin nejvíce postižených válkou. Projekt běžel v rozhodující míře díky podpoře MZV ČR – před více než dvěma lety byla ovšem bohužel tato podpora bez udání důvodu ukončena. (Nyní přístup k neziskovým organizacím v Rusku vypadá ještě hůř. Podle nového zákona jsou neziskové organizace s dotacemi ze zahraničí považovány za zahraniční agenty a ruská vláda striktně reguluje jejich činnost i dotace).Checheni Mebrsolebi
Po zničení newyorských „dvojčat“ 11. září 2001 se ruský prezident Vladimir Putin dohodl s americkým prezidentem Georgem W. Bushem na boji proti terorismu. Rusové již tehdy věděli, že boj proti terorismu je dobrou záminkou pro opětovné zničení čečenského národa. Západ oblast postupně opustil a na odpor proti ruské brutalitě http://www.youtube.com/watch?v=741ucmtEy8M se postavili bojovníci z arabských zemí, financovaní převážně ze Saudské Arábie. Tito lidé jsou ochotni i obětovat svůj život v boji za nezávislost, v náboženské válce proti „nevěřícím“. K Salafistům, vyznavačům radikálního islámu, se přidalo mnoho muslimských obyvatel, nejen z Čečenska, ale i sousedního Dagestánu a dalších republik. V poslední době mou pozornost upoutaly komentáře a fotografie několika mladíků bez skryté identity na internetových fórech. Také patří mezi bojovníky (viz fotky) proti „ruské okupaci“. Mluví perfektně gruzínsky, turecky, rusky a Korán čtou v arabštině. Po rozpadu Sovětského svazu přichází na severní Kavkaz již druhá generace mladých muslimů. Odmítají přebrat náboženské tradice od svých rodičů. Islám je na Kavkaze relativně nové náboženství a zahrnuje v sobě mnoho tradic podobných křesťanským. Přestože kavkazské národy mezi sebou často válčily, nikdy se neuchýlily k radikalismu a zabíjení kvůli víře. Naopak, křesťané a muslimové vytvářeli často koalice, neboť čelili vnějším hrozbám. A velmi úspěšně, jinak bychom dnes již neměli unikátní památky ani jedinečný jazyk a písmo.

V současnosti sílí generace, která sní o založení Kavkazského islámského Chalifátu. Pro mnoho z nich tato cesta znamená únik před utrpením a ponížením, obranu proti zkorumpovaným úřadům a represivní vládě. Západ vnímají mnohdy jako výrobce luxusního zboží, které je možné koupit i online. Tady je nutno podotknout, že nejvíce vysokoškolských absolventů v SSSR bylo právě z republik Severního a jižního Kavkazu, vytvářeli silně jádro vědeckého výzkumného potenciálu. Momentálně ne všichni mladíci mají možnost slušně studovat jako bratři Carnajevové. I ti si však vybrali jinou cestu. Přichází generace, která dřív než se naučila číst a psát, uměla rozebrat samopal Kalašnikov.

Idea jednotného Kavkazu po vzoru evropské společnosti, o které na konci 80. let minulého století snili na nekonečných společných fórech gruzínští, čečenští, dagestánští, ingušští, ázerbájdžánští a osetinští intelektuálové, upadla v zapomnění.

Autor (napr. 1974), absolvent technické university v Tbilisi, žije od roku 2001 žije a ve svém oboru (důlní a těžební technika) pracuje v České republice. V roce 2008 se podílel na výstavbě mobilní kliniky pro uprchlíky, kteří ztratili domov po konfliktu Ruska a Gruzie. V ČR organizuje akce, ve kterých se snaží seznámit veřejnost s problematikou Kavkazu.

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.