Obsah

Drúzové na Golanech dávají Izraeli přednost před Sýrií

Drúzové na Golanech dávají Izraeli přednost před Sýrií.

Ve stínu zuřící občanské války v Sýrii se 20.000 Drúzů žijících na Golanských výšinách konečně veřejně přiznalo, že dávají přednost tomu žít pod izraelskou vládou. Golanské výšiny dobyl Izrael na Sýrii za Šestidenní války v roce 1967 a v roce 1981 tuto strategicky významnou náhorní rovinu anektoval. Po celou tu dobu se golanští Drúzové tvářili protiizraelsky, protože se obávali, že se jednoho dne opět ocitnou pod nadvládou Sýrie. Západ se všemožně pokoušel organizovat mírové dialogy, jejichž cílem bylo donutit Izrael, aby jako ústupek za mír předal Golany Sýrii. Jako precedens brali Egypt a Sinaj - a Drúzové měli strach, že s nimi to dopadne podobně. Věděli, že kdyby se v těchto letech opovážili postavit se veřejně na stranu Izraele a Asad by Golany někdy získal zpět, jeho odveta za postoj Drúzů by byla velice drsná.

Nyní, po 32 letech pod vládou Izraele, zaujímají Drúzové proizraelštější postoj -  a to dokonce i před kamerou. Harelu Lockerovi, vysokému izraelskému vládnímu úředníku, se nedávno dostalo od předních Drúzů pozvání k návštěvě golanského hlavního města Madždal Šams. Mezi osobnostmi, které Izraelce přivítaly, byl místní duchovní vůdce, šejch Taher Abú Saláh [český pravopis jen odhaduji - pozn. překl.]. Drúzové Izrael požádali, aby povolil vstup jejich rodinným příslušníkům, kteří se během několika uplynulých desetiletí z různých důvodů vrátili do Sýrie. Nyní si uvědomují, že Izrael je jediným místem, kde mohou žít se svými rodinami opravdu v bezpečí a svobodě, aniž by jim hrozilo pronásledování.

"Poslední návštěva izraelského politika v jedné drúzské vesnici na Golanech se uskutečnila v polovině devadesátých let," sdělil izraelskému rozhlasu jeden Drúz. "Tímto politikem byl Šimon Peres, kterého lidé tehdy z městečka vyhnali. Házeli po něm vejce. Lockerova návštěva je znamením dramatického obratu o 180 stupňů."

Přeložila Ivana Kultová.

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.