Obsah

Zastavme Putina!

Letos na jaře anektovala Ruská federace Krym. Nyní soustavně podněcuje a podporuje separatistické bojůvky na východní Ukrajině, a tato podpora se postupně mění v otevřenou agresi. Je to frapantní porušení politické dohody, uzavřené v roce 1994 v Budapešti, v níž se tři velmoci, USA, Velká Británie a Ruská federace mimo jiné zavázaly, že budou respektovat nezávislost a státní suverenitu Ukrajiny ve stávajících hranicích a že se vůči Ukrajině zdrží ekonomického nátlaku a použití vojenské síly.

Nynější ruská politika se ovšem netýká zdaleka jen Ukrajiny. Ohrožuje politické uspořádání celé oblasti střední a středovýchodní Evropy, jež byla v minulosti pod ruským vlivem. Po skončení studené války tu svobodu, demokracii a státní suverenitu opět získali také Slováci a Češi.

Je společným zájmem nás všech postupovat v současné, Ruskem vyvolané krizi jednotně a společně a zabránit destabilizaci střední a středovýchodní Evropy, která je naším společným domovem. Je nám taky zjevné, že je to možné jen v těsné spolupráci s našimi spojenci v Evropské unii, NATO a se Spojenými státy americkými. Formulovat a hájit společné zájmy se národům našeho regionu v minulosti příliš nedařilo, takže jsme se v poměrně nedávné době po dvakrát stali obětí bezohledných velmocenských hrátek. Měli bychom to napravit.

Proto společně vyzýváme naše západní spojence v EU, NATO i USA, aby rozhodněji než dosud hájili politickou stabilitu, svobodu a demokracii ve střední a středovýchodní Evropě. A zároveň společně apelujeme na vlády a politickou reprezentaci všech našich zemí, aby v tomto úsilí byly s našimi západními spojenci solidární – musíme s lítostí konstatovat, že se to dosud neděje.

Prosíme ty, kteří s námi souhlasí, aby se k nám připojili.

Bohumil Doležal, signatář Charty77, před listopadem 1989 tajemník Demokratické iniciativy, býv. poslanec FS ČSFR a poradce premiéra Klause, politolog a publicista

Luboš Dobrovský, signatář Charty77, býv. ministr obrany ČSFR, býv. velvyslanec ČR v Moskvě

Martin Bútora, sociolog, spoluzakladatel Veřejnosti proti násilí, býv. velvyslanec Slovenské republiky v USA

Miroslav Kusý, signatář Charty77, slovenský filosof a politolog

Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, býv. viceguvernér ČNB

Grigorij Mesežnikov, slovenský politolog a publicista, prezident IVO (Inštitút pre verejné otázky)

Martin Palouš, býv. mluvčí Charty77, býv. velvyslanec ČR v USA a při OSN, vysokoškolský učitel

Pavel Svoboda, poslanec Evropského parlamentu

Jaromír Štětina, poslanec Evropského parlamentu

Karel Štindl, před listopadem 1989 místopředseda Demokratické iniciativy, vysokoškolský učitel, býv. velvyslanec ČR ve Varšavě a v Kyjevě


Se souhlasem převzato z www.bohumildolezal.cz.

K iniciativě se můžete připojit zde.

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.