Obsah

Státotvornost

Zase jednou narážíme více než obvykle na limity měsíční periodicity – události se valí rychlostí, kterou nejsme schopni zachytit tak, abychom byli dostatečně aktuální... Od jednání o ustavení orgánů Poslanecké sněmovny a vyjednávání o vzniku vlády a získání důvěry pro ni, přes vznik Demokratického bloku, až po bizarní okrajové jevy jako např. okolnosti nutnosti vypsat doplňovací volby v senátním obvodu Trutnov... a čeká nás ustavující schůze sněmovny, po níž může být zase ledasco „úplně jinak“ – my se zkrátka musíme pokoušet neřešit pěnu dní a postihovat hlubší, trvalejší proudy. Snad se nám to alespoň částečně daří.

Číst dál...

Přerod demokracie v provozní stát (jako výsledek voleb 2017)

Volby 2017 nebyly soutěží o rozložení mandátů poslanců jednotlivých politických stran v Parlamentu, ale zápasem o druh politického režimu. Letošní vítěz voleb, hnutí ANO, sice navenek neproklamovalo, že chce změnit dosavadní zastupitelsko-demokratický režim v nový typ režimu, pro který ještě nemáme jméno, ale jednání hnutí tomu nasvědčovalo zřetelně.

Číst dál...

Po volbách v kleštích

Naše situace po volbách vykazuje celkově podobné rysy, jaké se projevují ve všech zemích euroamerické společnosti. Kontext doby je důležitý. Voliči vyjadřují nesouhlas s činností tradičních politických stran a hledají nové možnosti volby.

Číst dál...

Alespoň něco…

Jednoznačným vítězem voleb je Andrej Babiš, Tomio Okamura a Piráti. Od prvních dvou můžeme čekat jen to nejhorší, u Pirátů si nechme malinkou naději, že náš příjemně překvapí. ČSSD je ve stavu klinické smrti – pravdu měli ti, kdo varovali v roce 2013, že se jí její přitakávání Velké protikorupční revoluci nevyplatí a že vlna populismu se nezastaví u ODS. Ta se po čtyřech letech vzpamatovala a je nyní nejen vůdčí silou pravice, ale i celé demokratické politické scény. Nebo alespoň toho co z ní zbylo…

Číst dál...

Andrej Babiš - "novokomunista"

Komunisté tento týden oslavují výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Co byste jim jako nejmladší oceněný bojovník proti jejich ideologii vzkázal?

Myslím, že oslavovat toto výročí je zvrhlé. Na druhou stranu by ale bylo chybou si je nepřipomenout, protože právě touto dějinnou událostí odstartoval jeden z nejkrvavějších sociálně inženýrských experimentů 20. století. Ten měl ve svém důsledku mnohonásobně víc obětí než třeba 2. světová válka, a to mluvím i v souvislosti s následnou expanzí Sovětského svazu. Takže připomenout ano, ale stejně jako se připomíná například Šoa, čili holokaust židovského národa. Je to výročí tragické.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.