Obsah

Klaus, Havel, jakobíni a konzervatismus

Prezident Václav Klaus přirovnal v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy politiku Václava Havla k radikálům krvavé francouzské revoluce. „Byla to spíše ozvěna francouzského jakobínství než britský konzervativní princip klasického liberalismu. Bylo to extrémní levičáctví.“ Na Klausova výbušná slova reaguje Roman Joch.

Číst dál...

Neodbytné myšlenky o prezidentské volbě

Asi každý známe podobný zážitek. Dáte si třeba kávu a zákusek, ale právě když zvednete lžičku a těšíte se na první sousto, přiletí znenadání odněkud moucha a sedne si právě na vrchol šlehačky. Pak už to prostě není ono. Podobný pocit jsem měl při prezidentských volbách, a patrně ne sám, když náš opěvovaný kandidát Karel Schwarzenberg spáchal onu strašlivou odpověď na všemi očekávanou „sudeto-německou“ otázku. Ale proč, proč, proč přeci? Proč se rovnou střelil do nohy? Selský rozum to nebere.

Číst dál...

Presidentská volba

Byl jsem požádán, abych se vyjádřil k presidentské volbě. Souhlasil jsem. Ale nebudu diskutovat o tom, kdo se ve volbě choval jako „slušňák“, či hulvát, nebo kdo by byl lepším presidentem – neboť určitě by to neměl být ten, kdo většině slíbí větší chléb a více her. Tématem bude ústavnost a Ústava – ono to s tou volbou totiž velmi souvisí. Je totiž po volbách – proběhly sice se značnou dávkou lží a populismu, ale podle zákona. Takže výsledek akceptuji a vítězi blahopřeji. Neboť platí: sláva vítězům a čest poraženým.

Číst dál...

Spasitel a Ďábel – proč si nezvolíme ty nejlepší?

Obě strany byly přesvědčeny, že volí někoho, kdo výrazně změní českou politiku. Obě strany měly za to, že pokud bude zvolen ten druhý, bude to katastrofa. Češi za největší problém naší politiky považují korupci, klientelismus i špatnou politickou kulturu. Proto si zvolili Zemana. Nelogické?

Číst dál...

Miloš Zeman presidentem

S výjimkou zakladatele našeho novodobého státu, prvního presidenta Tomáše Masaryka, jsem zažil všechny jeho nástupce. Na žádného z nich nejsem hrdý. Nebyli to presidenti mých představ, nebyl jím ani Václav Havel, kterého jsem měl příležitost osobně a z blízka pozorovat. Jako poslanec Parlamentu jsem mu ve volbě svůj hlas nedal.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.