Obsah

Editorial

Vážení čtenáři,

svého času jsme se drželi kremelské agrese vůči Ukrajině, nebo před rokem presidentských voleb v USA. Zkrátka se pohybujeme „ve vlnách“ a nyní je tedy řada na domácí politické scéně. I tentokrát je téma měsíce zaměřeno právě na ni a blížíci se volba presidenta předznamenává, že nejinak tomu bude i v prosinci. Ostatní, byť také velmi důležité události, jdou nyní tak trochu kolem nás. A že by bylo o čem psát: sestavování vlády v Německu, totéž v Rakousku, další snahy o fackování Polska ze strany EU... nebo z jiné strany, nezávazný plebiscit v Austrálii, ve kterém se většina zúčastněných vyslovila pro zavedení „sňatků“ homosexuálů, což však přes onu nezávaznost s velkou pravděpodobností povede k přijetí příslušného zákona. Tak, snad příště... i když, něco z toho polského tématu i něco z toho tématu australského by se níže našlo.

Číst dál...

Státotvornost

Zase jednou narážíme více než obvykle na limity měsíční periodicity – události se valí rychlostí, kterou nejsme schopni zachytit tak, abychom byli dostatečně aktuální... Od jednání o ustavení orgánů Poslanecké sněmovny a vyjednávání o vzniku vlády a získání důvěry pro ni, přes vznik Demokratického bloku, až po bizarní okrajové jevy jako např. okolnosti nutnosti vypsat doplňovací volby v senátním obvodu Trutnov... a čeká nás ustavující schůze sněmovny, po níž může být zase ledasco „úplně jinak“ – my se zkrátka musíme pokoušet neřešit pěnu dní a postihovat hlubší, trvalejší proudy. Snad se nám to alespoň částečně daří.

Číst dál...

Přerod demokracie v provozní stát (jako výsledek voleb 2017)

Volby 2017 nebyly soutěží o rozložení mandátů poslanců jednotlivých politických stran v Parlamentu, ale zápasem o druh politického režimu. Letošní vítěz voleb, hnutí ANO, sice navenek neproklamovalo, že chce změnit dosavadní zastupitelsko-demokratický režim v nový typ režimu, pro který ještě nemáme jméno, ale jednání hnutí tomu nasvědčovalo zřetelně.

Číst dál...

Tři argumenty proti přímé volbě starostů

Ve čtvrtek 16. listopadu 2017 absolvovali vrcholní představitelé hnutí Starostové a nezávislí (STAN), pánové Petr Gazdík a Jan Farský, plánovanou povolební schůzku s presidentem ČR Milošem Zemanem. Zmínili se na bezprostředně následujícím briefingu mimo jiné o tom, že se s panem presidentem shodnou na záměru zavést přímou volbu starostů. Tato shoda mezi nimi je prý již staršího data – ještě z doby, kdy byl Miloš Zeman, cituji, „důchodcem z Vysočiny“. Bůh nás chraň a opatruj! Proč?

Číst dál...

Po volbách v kleštích

Naše situace po volbách vykazuje celkově podobné rysy, jaké se projevují ve všech zemích euroamerické společnosti. Kontext doby je důležitý. Voliči vyjadřují nesouhlas s činností tradičních politických stran a hledají nové možnosti volby.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.