Obsah

Z druhého břehu

Získá či nezíská Donald Trump republikánskou nominaci? Kde se vlastně zatímní úspěch tohoto realitního magnáta vzal? Jde o ryze americké, izolované podmínky, nebo jde o obecnější jevy? Co pana Trumpa spojuje s tradiční americkou pravicí – a čím je od ní naopak vzdálen? A jak celá tato věc vypadá v širším kontextu? Zamyšlení nad těmito otázkami naleznete v textech tohoto Tématu měsíce.

Číst dál...

Odkaz soudce Scalii: Věrná interpretace ústavu či zákona

Konzervativní soudce Nejvyššího soudu USA Antonin Scalia, který zemřel 13. února v nedožitých 80 letech, byl v tomto postu téměř 30 let. Jeho smrtí letošní americké prezidentské volby dostávají další rozměr.

Číst dál...

Levičáci „slintají“ nad Obamovou nominací soudce Nejvyššího soudu

Konzervativní aktivisté sdělují vůdci republikánské senátní většiny Mitchi McConnellovi, že zajištění, aby byl soudce Antonin Scalia u Nejvyššího soudu nahrazen někým z konzervativního tábora, je dokonce důležitější než mít v Senátu republikánskou většinu. Rizikem je hrozba překážek ze strany Demokratů, kteří slavnostně přísahají na to, že na jmenování Scaliova náhradníka má prezident Obama „právo“ a že podmínka „rady a souhlasu“ ze strany Kongresu plynoucí z Ústavy je pouze sekundárním problémem.

Číst dál...

Obamův plán registrace ilegálních přistěhovalců jako voličů

Ministerstvo spravedlnosti v současné době pomáhá různým organizacím, například NAACP (The National Association for the Advancement of Colored People, pozn. red.) a League of Women Voters, v zajištění hlasovacího práva ilegálním přistěhovalcům pro nadcházející prezidentské volby. Například registrace Hispánců může mít zásadní význam pro zajištění dostatečného množství lidových hlasů (popular votes – tedy běžných hlasů, v porovnání s electoral votes – hlasy volitelů, pozn. red.) ve státech jako Kalifornie, Florida, Illinois, New York a Texas.

Číst dál...

Proč Američané volí Trumpa a Evropané nechtějí EU

Ano, vím, tento nadpis je poněkud přehnaný a vlastně nepravdivý. Zdaleka ne všichni republikáni volí v primárkách Donalda Trumpa a ještě není vůbec jisté, zda Trump získá nominaci, natož že vyhraje podzimní prezidentské volby. A rovněž je nepřípustná generalizace, že Evropané nechtějí EU. Platí pouze, že segment občanů, kteří se s EU neztotožňují, narůstá, a to nejen u nás.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.