Obsah

Dejme si pozor na to, co si přejeme

...mohlo by se nám to totiž splnit. A tak je vedle otázky, zda má Donald Trump šanci stát se presidentem USA, popř. jak velká ona šance je, na místě přemýšlet, zda si jeho vítězství vůbec mají konzervativci přát. A lze to ještě specifikovat: zda si vítězství pana Trumpa mají přát středoevropští konzervativci. Úzce pojato je právě toto naším tématem měsíce. Pojato poněkud šířeji jsou jím okolnosti provázející americké presidentské klání.

Číst dál...

Je Turecko ještě spojenec?

Turecko bylo po celou dobu Studené války spojencem Západu. Na Druhé světové válce se sice příliš nepodílelo, ale např. Korejské války se účastnilo značně a za cenu velkých obětí. Jeho armáda je druhá nejpočetnější v zemích NATO (hned po USA).

Číst dál...

K jednostranným pohledům na USA

Při listování současnými zprávami má zkušený pozorovatel dojem něčeho už dříve prožitého – doby reálného socialismu s jednostrannými názory určovanými tehdejším Rudým právem. Dnes není zřejmé, odkud většina novinářů opisuje, ale jen, že opisuje stejně tendenčně jako kdysi. Kritika této převládající informační linie – jakýsi disent – je u nás vyhrazena jen okrajovým internetovým kanálům a blogům. V USA je naštěstí stále ještě k dispozici několik celoplošnějších televizních a rozhlasových stanic s alternativním názorem, které ovšem naši novináři obvykle svrchu zavrhují.

Číst dál...

Levičáci zrazují americká města a černé Američany

Nepokoje, k nimž začátkem srpna došlo v Milwaukee, proběhly podle hrozného vzoru, jenž se v USA rozšířil v posledních několika letech. V chudé afroamerické čtvrti, kde je málo pracovních příležitostí a ještě méně naděje, zabila policie mladého černocha. Místní lidé podněcovaní profesionálními agitátory se vzbouřili a vyvolali v této čtvrti ještě více násilí, krveprolití a zkázy. Podobné série událostí se Američané stali svědky ve Fergusonu, v Baltimoru, v Baton Rouge a nyní v Milwaukee. Násilí pokračuje a s ním roste zlost.

Číst dál...

Obama, nikoli Trump představuje hrozbu oslabení NATO

Pro Obamovu administrativu to tento týden šlo s kopce ohledně její politiky vůči pokračující krizi v Sýrii a v širší oblasti Blízkého východu. O týden dříve, sotva ministr zahraničí John Kerry oznámil dohodu s Ruskem o vojenské a výzvědné spolupráci v boji proti Islámskému státu a Frontě Nusra, členský stát NATO Turecko, z jehož letecké základny Incirlik podnikají USA operace proti ISIS, byl otřesen neúspěšným pokusem o převrat, který málem uvrhl zemi do chaosu. Někdejší ministr obrany Leon Panetta tento týden popsal nynější situaci v Sýrii jako „nejhorší scénář“ pro Ameriku.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.