Obsah

2. kolo: ring volný!

Do druhého kola tedy postoupili kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Gratulujeme! To není překvapení. Co poněkud překvapilo, jistě nejen nás, jsou podrobnější výsledky.

Číst dál...

Mezi prvním a druhým kolem

Před první kolem prezidentských voleb roku 2018 jsem psal, že za nejdůležitější považuji, aby Miloš Zeman už nadále nebyl prezidentem, tedy že v kole druhém je žádoucí volit (téměř) kohokoli, kdo se nejmenuje Miloš Zeman.

Číst dál...

Masarykova cesta do Ameriky

Josef Kalvoda (1923–1999; in memoriam)

Následující text je jednou z osmnácti kapitol monumentální odborné monografie Genese Československa o vzniku tzv. první československé republiky v letech 1914–1920, jejímž autorem je českoamerický historik profesor Josef Kalvoda (1923-1999). Její druhé české vydání (rozšířené o další Kalvodovy doplňující texty) je plánováno na jaro 2018, knihu je možné objednat emailem na adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Redakce

Číst dál...

Volba prezidenta: hořce s rozumem nebo hoře z rozumu?

Konzervativní listy mě požádaly o komentář k prvnímu kolu a před kolem druhým prezidentských voleb – zde je. Předesílám, že moje osobní politické preference, které jsou křesťansko-konzervativní, nesouzněly ani s jedním z kandidátů a nesouzní tudíž ani s jedním z finalistů. Co se týče prvního kola, můj názor je, že bylo poněkud nudné. Vzešli z něho se zřetelným náskokem dva očekávaní finalisté, levotočivě orientovaní ateisté či přesněji materialisté – „starý levičák“ Miloš Zeman a „nový levičák“ Jiří Drahoš. Poražení kandidáti, nehledě na jejich zajímavé osobní příběhy a navenek úspěšné kariéry, se mi jevili v různých vybledlých odstínech politicky bezvýrazní a ideově mátožní, což platí ve stejné míře i o finalistovi Jiřím Drahošovi. Netvrdím, že to nejsou zajímaví a svým způsobem milí lidé, možná by mě však více zaujali v nějaké televizní vědomostně-dovednostní soutěži nebo zábavné estrádě.

Číst dál...

Negativní volba

V pořadu ČT24 Události Komentáře se v pondělí 15. ledna vyjádřil takto na adresu pana Drahoše pan Jakl: „Pro mě to je naprosto neznámý člověk a neumím si představit, že bych byl natolik motivován, abych zved zadek a šel k volbám a volil někoho, o kom opravdu nic nevím, jenom proto, že někoho nemám rád. Takhle není možný se chovat ani v životě: přece si nevemu za manželku tuhletu spolužačku jenom proto, že nemám rád jinou. To je dost hloupé.“ (zdroj, část Boj o hrad, čas 37:30). Pan Jakl není zdaleka osamocen – stačí nahlédnout např. do vydání inernetového deníku Neviditelný pes z 18. ledna. Dovoluji si nabídnout několik inspirovaných poznámek.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.