Obsah

Otázka velikosti kroku

Před pár týdny navštívil premiér Nečas Bavorsko. Bylo to ve čtvrtek a já byl v tom týdnu zrovna na dovolené. Jediným zdrojem informací mi byl můj tranzistoráček a ten mi poskytl jen zprávu o nadšení, které po projevu našeho premiéra v Zemském sněmu vyjádřili předseda bavorské vlády Seehofer i předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Posselt. Obsah Nečasovy řeči mi však zůstal téměř utajen. Otevřel jsem tedy až později internet s cílem najít plný text projevu, v němž Nečas podle Posselta udělal v nápravě našich vztahů větší krok, než kdysi Václav Havel. Plný text jsem snadno našel. Ale nad délkou toho kroku zůstávám v rozpacích.

Na hostitele určitě zapůsobila nefalšovaně přátelská forma tohoto projevu, ta rekapitulace všeho dobrého, co se v minulosti mezi Českem a Bavorskem událo. Tisíceré díky za to, pane premiére. Ta slova by měli číst nejen všichni Bavoři, zejména ti, kteří byli kdysi našimi spoluobčany (a přitom pamatujme, že dnes jsou našimi spoluobčany v Evropské unii všichni), ale i všichni Češi (Moravané, Slezané). Směrem k nám chápu ta slova jako pokus o léčení naší germanofobie, o němž nevíme, zda se vůbec může zdařit.

Pokud však jde o naše vztahy za posledních sto let, nezaznělo v podstatě nic nového. Byl přečten patnáct let starý dokument, který říká leccos, ale zdaleka ne vše. I navzdory obludným zločinům nacistických okupantů podle mne platí, že kolektivní trest je neobhajitelný. I v akcích sudetských Němců proti ČSR se prokazatelně angažovala jejich menšina, byť nikoli zanedbatelná. Neměla by se vyslovovat jen lítost nad křivdami při odsunu, ale nad odsunem jako takovým a konfiskacemi. Trestat mlčící většinu bylo nepřiměřené. To by měl vědět každý, kdo mlčky strpěl nacistický i komunistický despotismus. Co se německé, sudetoněmecké či bavorské lítosti týká, ta byla vyjádřena mnohokrát a to i v posledních letech (výše zmínění pánové Seehofer a Posselt, stejně jako bavorský ministr školství Spaenle v Lidicích, dopis spolkového presidenta Gaucka z loňského roku...).

A tak buďme vděčni našemu premiérovi, i když se musíme zdržet ocenění délky jeho kroku, a stejně tak i bavorským politikům, kteří jeho pokus, proklínaný našimi spojenými nacionálfašisty a nacionálkomunisty, přijali mimořádně vlídně. Snad se podaří ten krok dokončit. Teprve potom můžeme být hrdými Čechy i Evropany.

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.