Obsah

Nadstandardy a korupce

 

 

 

Zdraví si všichni velmi vážíme. Je to nejlépe poznat v lékárnách, odkud zvláště starší odcházejí s plnými igelitkami léků i nejrůznějších potravinových doplňků. Přivítal jsem nesměle začínající pokus legálně zaplatit nadstandard v lékařství. Téměř všichni známe ten zahanbující pocit žmoulání obálky v nemocnici či čekárně. Znova se ale vrací. Je to také naší vinou. Máme hluboko pod kůží roky socialismu – široce rozvinuté rovnostářství. Jeho uplatňování však vede k celkové chudobě; ale všichni mají stejně. Dobře si pamatujeme, kolik však bylo „rovnějších“. Uplatňování rovnosti ve všem je proti lidské přirozenosti. Té je vlastní solidarita.

Očekávaná je i reakce lékařů, potažmo lékařské komory. Zde se uplatňuje naše nedobrá národní vlastnost: závist a ze socialismu rovnostářství. A potom – úplatky nejsou zdaněné, ale také nepřinášejí nic zdravotnímu zařízení.

Všichni dobře vědí, jak rychle jde lékařská věda dopředu a jak je nákladná léčba. Každá finanční pomoc pro zdravotnictví je důležitá, aby sice nákladné, ale nezbytné léčení dostali třeba i bezdomovci. Doufal jsem, že v případě potřeby budu moci své úspory legálně vydat za svoje zdraví. Na úplatky nemám povahu.

 

 

 

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.