Obsah

Syrská ruleta

Cíl Moskvy je v Sýrii zcela jasný: udržet Assadův režim. Je to cíl pochopitelný (viz jediná ruská námořní základna ve Středozemním moři a dlouhodobý odběr ruských zbraní) a je na tomto případu velmi nepříjemně cítit, jak snadno se může Západ ocitnout v roli pouhého pozorovatele, přičemž aktivivní roli včetně určování pravidel chtě nechtě přenechá Kremlu. Obáváme se, že v tomto případě už k tomu prakticky došlo. Jasný cíl, pokud jej jeden má a ti ostatní nikoli, dělá z toho jednoho předem vítěze – pokud si to on sám nějakou hrubkou nepokazí. Pokud Rusko tohoto cíle dosáhne, bude to pochopitelně zároveň znamenat upevnění či posílení vlivu Teheránu v oblasti.

Číst dál...

Manifest Václava Klause: Jak je důležité míti svého „Rudého Dannyho“

 

 

 

Z Prahy se ozývá: „Demokraté v Evropě, vzbuďme se!“ Rétorika Klausova textu je však přehnaná. Opravdu EU pozře národní státy? Táže se Roman Joch.

Číst dál...

Sýrie: konec Obamovy iluze o ruském resetu

Obávám se, že politika presidenta Obamy vůči Sýrii ztratila věrohodnost, ba co hůř, celá jeho zahraniční politika a i on sám věrohodnost ztratili – doma i ve světě. Obama mohl konzistentně tvrdit, že syrská občanská válka – pokud se nerozšíří do zahraničí – hrozbu pro Ameriku i mezinárodní řád nepředstavuje a tudíž Amerika nemá důvod v Sýrii intervenovat.

Číst dál...

Drúzové na Golanech dávají Izraeli přednost před Sýrií

Drúzové na Golanech dávají Izraeli přednost před Sýrií.

Číst dál...

Možnosti Západu v Sýrii

„Miluj svého bližního jako sám sebe!“ (Mk 12) není jistě žádnou výzvou k vulgárnímu egoismu, ale mimo jiné ukazuje na skutečnost, že kdo v nějakém smyslu nedokáže přát dobro sám sobě, těžko jej bude přát jiným. Tím hlavním dobrem je jistě spása a každý má na starost primárně tu svoji vlastní – „Vždyť co je platno člověku, kdyby získal celý svět, ale sám sebe ztratil nebo sám sobě uškodil?“ (Lk 9, 25). (Pokud tedy přijdeme o svoji vlastní spásu, nikoho jiného tím určitě nezachráníme.)

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.