Obsah

Volební období – dobrý sluha ale zlý pán

Jednání o ustavení nové vlády jsou v plném proudu, každý den je něco nového. Texty publikované ve VÝBĚRU Z HROZNŮ, které v tomto tématu naleznete, se v zásadě toto vyjednávání – až na jednu doplněnou výjimku – nesnaží reflektovat. Zde pouze zmíníme jednu zajímavost: vyjednávání se dějí pod relativním drobnohledem (díky za to!), takže se dá asi s jistotou říct, že zahraniční politika a bezpečnostní otázky zůstávají zatím mimo. To se dá vysvětlit několika způsoby: buď mezi zúčastněnými panuje dokonalá shoda, nebo tato témata nepovažují za důležitá, nebo vědí, že to bude složité a vědomě věc odkládají na později. Je těžké si vybrat, co z toho by nám mělo dělat radost a co vrásky. Patrně ale není sporu o tom, že nějak se to prosvětlit musí a nemůže to dlouho trvat. Pozastavme se však nad něčím více nadčasovým...

Číst dál...

Daň za demokracii

Pozn. redakce: Tuto e-mailovou korespondenci jsme ponechali v surovém stavu (jen jsme odstranili odesilatele původního e-mailu...) a odkazujeme na článek „Binec na poště“ (KL 02/2012).

Číst dál...

Kámen do mozaiky komunistických provinění a střepy historické paměti

Nad knihou Václavy Jandečkové: Kámen. Svědectví hlavního aktéra akce „falešné hranice“ u Všerub na Domažlicku (Nakladatelství Českého lesa, Domažlice 2013) [1]

Číst dál...

Šíře českého nihilismu

Fraškovité nakupení podivných, řekněme bez-morálních, událostí v naší domácí politice, a to nejen těsně okolo nedávných voleb, vede k zamyšlení o zvláštnostech převažujících v našem národním charakteru. Ačkoli je dnes postižena nihilismem celá západní společnost, lze v tom našem českém pozorovat jakousi větší šířku záběru. Sociologie o tom podává různá svědectví, ale neposkytuje vysvětlení. Mnozí to vysvětlují dočasným vlivem prožitého komunistického režimu, který prý pomine. Pokusme se dopátrat pronikavějšího osvětlení našeho kulturního charakteru raději s pomocí literatury. Umění dokáže často ozřejmit pravdu nejlépe.

Číst dál...

Obama se obrací proti Izraeli

Cesta Baracka Obamy do Izraele v březnu 2013 po sobě zanechala dojem, že byla až příliš pozitivní, než aby to mohla být pravda. Zatímco jen chabě tlačil na Izrael, radil Palestincům, aby si nekladli předem podmínky pro jednání a nabádal je, aby „uznali, že Izrael bude židovským státem.“ Bylo to netypické chování, naznačující, že cena bude zaplacena později.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.