Obsah

Vláda je mrtvá – ať žije vláda!

Níže je beze změny úvodník z VÝBĚRU Z HROZNŮ. Ale doba opět pokročila, řečeno s Bernardem Wooleym: došlo nám tady k vývoji. Jednak naleznete v tomto Tématu dva doplněné texty, které byly napsány až po uzávěrce VÝBĚRU Z HROZNŮ, stejně jako bychom rádi reflektovali poslední události.

Číst dál...

Tři poznámky k politické krizi

Podle jakých not to dohrát?

„President Zeman není povinen hrát podle jejich not“, prohlásil bývalý tajemník presidenta Klause Ladislav Jakl v rozhovoru pro server Pravý břeh. Na adresu těch, kteří se najednou velmi diví, k čemu vedla přímá volba presidenta, kterou sami prosadili, prohlásil: „Je to zkrátka politický soupeř a podle toho se chová. Lze se s ním potýkat jen na hřišti, ne pořád žalovat rozhodčímu, že jeho gól neplatí.“

Číst dál...

Rozpuštění Poslanecké sněmovny: pro a proti

Položili jsme několika osobnostem následující jednoduchou otázku:

Jste v současné situaci pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR? Proč ano, proč ne?

Na následujících řádcích naleznete 4 odpovědi...

Číst dál...

Co vlastně chceme a proč?

V médiích, klasických i elektronických, se rozvinula bouřlivá debata o tom, jestli správným řešením současné politické krize jsou předčasné volby, či zda bychom měli počkat až do řádného termínu. Zároveň se diskutuje o možném omezení pravomocí prezidenta.

Číst dál...

Předčasné volby: vítězové – poražení

O Věci veřejné a jejich deriváty se není třeba starat. Svoji roli splnily a budou nahrazeny. Tak se podívejme na ty, kdo je případně nahradí. V úvahu připadají KDU-ČSL, Zelení, SPOZ a hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Ostatní mesiášové nemají šanci, což je jednoznačně dobrá zpráva, která pokračuje tím, že ani pro pana Babiše nejsou předčasné volby ideálním řešením. Jenže on má, na rozdíl od jiných, možnost překlenout tuto komplikaci navýšením financí. To samozřejmě nelze říct o zmíněných lidovcích a zelených – pro ně budou předčasné volby téměr jistě znamenat, že zůstanou před branami Poslanecké sněmovny. Zelených není žádná škoda. V případě KDU-ČSL toho však želím, neboť zápas o parlamentní existenci lidovců dlouho kopíroval střet o zachování pluralitního charakteru naší politiky. Tento střet je, zdá se, ukončen prohrou plurality (což ostatně bylo již v minulých volbách signalizováno vypadnutím KDU-ČSL z Poslanecké sněmovny). I kdyby se lidovci do Sněmovny nakonec nějakou náhodou dostali, na věci to nic nezmění: přímou volbu presidenta Parlamentu nevrátí a přijetí návrhů na změnu volebního zákona do Sněmovny nezabrání – a až takto nabudou prvky většinového systému vrchu, budou vyřízení. Politická scéna se bude redukovat, což je cíl, který je sledován od dob Opoziční smlouvy.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.