Obsah

Volby 2013

Nejpodstatnější výsledek letošních voleb v České republice se dostavil až 24 hodin po uzavření místností – a byl jím pokus o sebevraždu ČSSD, či její sebevražda páchána v přímém přenosu.

Až do 10. listopadu, kdy bude zasedat její Ústřední výkonný výbor, nebudeme vědět, zda ČSSD je stále ještě strana jedna, anebo už jsou to strany dvě. Do té doby taky nemá moc smysl, aby strany ostatní s ní o koalicích jednaly. Vypadá to tedy, že prostřednictvím současné vlády v demisi, jež nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, bude prezident Miloš Zeman – bez ohledu na volby či jejich výsledek – v ČR vládnout ještě dlouho.

Jinak pokud jde o výsledek voleb samotný, poraženými jsou:

ČSSD. Když hlavní opoziční strana ve volbách, v nichž má převzít moc v zemi, získá méně, než posledně (v roce 2010 to bylo 22,08%, letos 20,45% hlasů), lze to jednoznačně kvalifikovat jako porážku.

Poraženými byly i SPOZ a Hlavu vzhůru! – tj. strany „prezidentské“, či lépe řečeno fan-kluby prezidenta současného a předchozího. Zůstalo hluboce nejen pod 5%, ale dokonce pod 2%.

Vítězi pak byli:

Jednoznačně ANO a Andrej Babiš. Je největším vítězem letošních voleb. Nejzajímavější otázkou je, zda bude chtít vstoupit do vládní koalice a nastávající vlády, anebo se rozhodne zůstat v opozici s ambicí volby příští vyhrát. Získal 18,65% hlasů, což je jen o 1,8% méně než strana nejsilnější – a u formace úplně nové je to velký úspěch. Problémem ANO je, že nikdo neví, jaká bude jejich politika, jaké názory mají její poslanci; ví se jen, že ostatní lídři (kromě Babiše) jsou průměrní až zatvrzelí centristé a samotný Babiš, mám-li parafrázovat Churchillův komentář o Rusku, je „záhadou uprostřed mystéria zaobaleného do jedné velké neznámé“.

Vítězem je rovněž Tomio Okamura a jeho populistické hnutí Úsvit. Já osobně nečekal, že překročí 5%, ale povedlo se mu to. Tento rok byl protestní hlas u nás skutečně silný.

KDU-ČSL se po třech letech povedlo překročit 5% a opět vstoupit do Sněmovny, což je rozhodně taky její vítězství. Je to centristická strana, kterou chce vždy do koalice každý.

Očekávání ohledně pravicových TOP 09 a ODS byla tak nízká, že jejich výsledek je vlastně „neporážkou“, i když v případě ODS je to vůbec nejhorší výsledek v její dosavadní historii.

No, a potvrdilo se, že KSČM je stabilní síla české politiky. Bohužel. Bohudík, ČSSD a komunisté nemají dohromady nadpoloviční většinu, takže připravovaná levicově – radikálně levicová koalice (menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM výměnou za „protislužby“) se konat nemůže a nebude. To je spolu s propadem SPOZ a Hlavu vzhůru hlavní pozitivní výsledek letošních českých voleb.

Vzhledem k tomu, že v situaci diskreditace pravice a celkové únavy z ní u voličů se čekal naprostý triumf levice, nedopadly tudíž letošní volby do Poslanecké sněmovny až tak špatně. Vlastně vzhledem k okolnostem vůbec špatně.

Pro další vývoj stranické politiky a případné formování příští vládní koalice bude určující dění uvnitř ČSSD: otázka, zda se tato strana fakticky rozštípne nebo ne – a zda se nakonec nebudou na jaře 2014 konat nové další předčasné volby (např. spolu s těmi do Evropského parlamentu v květnu). Prozatím je možné začít vnímat Babišovo ANO za vítěze voleb nejen faktického, ale i nominálního; a pokud se ČSSD skutečně rozdělí do dvou poslaneckých klubů, pak tomu tak určitě bude.

Jinými slovy, možná bude nutné vážně zvažovat možnost, že příštím premiérem ČR se stane Andrej Babiš.

Se souhlasem převzato z RC Monitor.

 

 

 

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.