Obsah

Patřím k Západu

Česká reakce na dění na Ukrajině věru není jednotná – stačí přečíst si články na Neviditelném psu nebo porovnávat komentáře v hlavních českých denících. Ostatně, sám jsem rovněž napsal několik článků na toto téma. Dnes se chci zastavit u jednoho fenoménu, který mě zneklidňuje. Někteří komentátoři a mnoho diskutujících v internetových novinách či magazínech se tváří, jako kdyby Česká republika byla někde mezi Západem a Ruskem a stála před otázkou, na kterou stranu se přiklonit. A často narážím na explicitní tvrzení, že Západ není „o nic lepší“ než Rusko, ne-li přímo na postoj, že je vlastně ještě horší.

Jelikož se považuji za kritika Evropské unie a tvrdím, že člověk může být Evropanem a současně kritikem EU, považuji za nutné jasně vyslovit, že se považuji za součást Západu. Nemám tedy identitu člověka, který se rozhoduje, zda se přikloní k západní či k ruské (či, chcete-li východní či eurasijské) civilizaci. Toto své rozhodnutí považuji za morální volbu, a nic na tom nemění skutečnost, že jsem hlasoval proti vstupu do EU. Mnozí lidé před pár lety hlasovali pro a dnes se jaksi nemohou rozhodnout, kam vlastně patří.

Tuto volbu činím s plným vědomím o nedostatcích EU konkrétně či současné Západní civilizace obecně. Uvedu několik příkladů, proč jsem a proč chci být součástí Západu. A chci to demonstrovat právě na odlišnostech mezi Ruskem a EU.

Na začátku si dovolím jeden poněkud přízemní argument – budu mluvit o „hlasování nohama“. Proč se tak mnoho Rusů stěhuje do EU a proč se tak málo občanů EU či USA stěhuje do Ruska? Ano, jsou zde výrazné výjimky, jako je francouzský herec Gérard Depardieu nebo bývalý pracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Gérard Depardieu je ovšem exot, který se dostal na titulní stránky právě proto, že je exot. Snowdena raději komentovat nebudu. Kdyby Západ a Rusko byly „v podstatě stejné“, očekával bych buď velmi malý pohyb oběma směry, nebo pohyb poněkud rovnoměrněji rozložený.

Dále: Zkuste protestovat proti anexi Krymu v Rusku a zkuste protestovat v EU proti nějaké anexi, kterou EU provedla. Že žádnou neprovedla? Ano, neprovedla – a nevidíte ten rozdíl oproti Rusku? A že se vám nelíbí uznání Kosova? Prosím, uspořádejte proti němu demonstraci. Pravděpodobnost, že byste při ní utržili nějakou ránu, je téměř nulová – policie vás ochrání, i když si její příslušníci budou o věci myslet pravý opak než vy. A pokud budete veřejný činitel – třeba universitní profesor – nemusíte se bát vyhazovu.

Porovnejte osm statečných, kteří v srpnu 1968 protestovali proti ruské invazi do Československa, a tisícové demonstrace západních „mírových“ aktivistů proti rozmístění amerických raket Pershing v osmdesátých letech. (Jedna z těchto „mírových“ aktivistek se stala dokonce baronkou a pak navrch ještě jakousi ministryní zahraničí EU.) Když budete protestovat proti Manuelu Barrosovi, můžete být sprostí, jak chcete. Zkuste v Rusku protestovat proti Putinovi. Ještě nevidíte ten rozdíl?

Nedávno si jedna ruská televizní stanice dovolila vznést otázku, zda by nebylo bývalo lepší, kdyby se během druhé světové války Leningrad vzdal Němcům, místo aby v něm po dobu dvou a půl let lidé umírali hladem (objevil se i kanibalismus). Vzápětí byla tato stanice zlikvidována. V září loňského roku se v našem tisku objevila podobná otázka – zda byla československá předmnichovská politika správná a zda se po mnichovském diktátu mělo či nemělo bojovat. I tato otázka je emocionálně nabitá a někteří lidé se na jiné lidi velmi rozzlobili. Ale Lidovky kvůli tomu nezanikly. Nevidíte ten rozdíl?

Rusko je veliká země s úžasnými nerostnými zdroji. Při dobré správě by musela být nesmírně bohatá a musela by vyvážet i něco jiného než suroviny. Ve skutečnosti po odečtení ropy a plynu se zahraniční vývoz Ruska rovná zhruba zahraničnímu vývozu Beneluxu. To není věc nešťastné polohy – to je věc kultury, civilizace.

Víte o nějakém novináři, který byl u nás (nebo v EU) z politických důvodů zastřelen? Víte o nějakém advokátovi, který byl z politických důvodů zabit? (Nemluvím samozřejmě o vraždách, kterou páchají různé mafie.) Nevidíte ten rozdíl?

Máte představu o tom, kolik ruských vojáků zemře každoročně na šikanu? Kdyby se v EU vyskytl jediný takový případ, byly by toho plné noviny. Nevidíte ten rozdíl?

Možná někdo skutečně ten rozdíl nevidí. Pokud ho nevidí celý národ, zasluhuje si připojit se k eurasijské unii.

Zdá se, že mnozí Ukrajinci ho vidí. A to si nemusí EU nijak idealizovat. Ostatně, já si ji taky neidealizuji. Vidím ale ten rozdíl.

13. března 2014, se souhlasem autora převzato z dan-drápal.cz.

 

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.