Obsah

KDU-ČSL na svého Palka stále čeká

Rozdíl mezi slovenskou KDH a zdejší KDU-ČSL je nejzřetelněji vidět na vztahu k EU. Zatímco Palko nešetří kritikou na adresu bruselské byrokracie, která je častokrát zcela nepokrytě ve vleku radikálních protikřesťanských předsudků, zdá se, že naši lidovci mají takové prozření teprve před sebou.

A Palko není v tomto kritickém postoji zdaleka sám, Ján Čarnogurský hovořil již 90. let o tom, že před křesťanskou demokracií stojí jako jedna z největších výzev úkol vyrovnat se západním liberalismem. Tehdy se mnozí smáli slovenskému zápecnictví, dnes jim možná mrzne úsměv na rtech…

Jako by si naši lidovci při pohledu na své západoevropské ideové partnery z Evropské lidové strany, kteří po léta hráli v Evropě prim, nechtěli připustit rozpor mezi tím, co je, a tím, co být má, jako by stále sdíleli iluzi z počátku 90. let, že Západní Evropa je zemí zaslíbenou a vše, co je „tam“, je bez jakýchkoliv pochyb následováníhodné. Slogany typu „Chceme-li žít jako v Německu, je třeba volit jako v Německu“ sugerují představu, že tamní CDU je stále tou křesťanskou demokracií, která přivedla zemi k hospodářskému zázraku 50. let – a že když hodíme do urny ten správný lístek, čeká nás tak nějak automaticky totéž.

Na svého Palka a jeho kritickou analýzu vlastních iluzí tak česká křesťanské demokracie stále čeká. Pobyt snad toto zrání trochu uspíší, i když to tak zatím příliš nevypadá.

Avšak kdoví, třeba by oním žádoucím pošťouchnutím směrem k sebereflexi mohla být chystaná presidentská kandidatura bývalého poslance Jiřího Karase, který jako příliš radikální pro-life aktivista v KDČSL tak několika lety opustil (a většina strany si úlevou oddechla).

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.