Obsah

Ante portas

Události související s uprchlickou krizí se valí takovým tempem, že periodikum vycházející jednou měsíčně nemá šanci reagovat na vývoj tak, aby to bylo pro čtenáře nějakým přínosem. I proto je tento úvodník psán „na poslední chvíli“. Zejména však nezbývá, než se držet principiálních, aktuálnímu vývoji nepodléhajících pravd. Pokusme se o rekapitulaci analýzy i syntézy; nárok na úplnost si nečiníme:

Číst dál...

Švédsko na špici vývoje

V loňském roce se zdálo, že ve Švédsku se budou konat předčasné volby, což je v této tradičně velmi stabilní zemi něčím velmi nezvyklým. Nakonec se ale vláda dohodla se „systémovou“ opozicí, že se předčasným volbám vyhnou, protože by v nich strana „Švédští demokraté“, která chce omezit (nikoli zcela zakázat) imigraci, mohla výrazně posílit a stát se třetí, ne-li druhou nejsilnější politickou stranou.

Číst dál...

Hlasování o kvótách

Chtěl jsem něco poznamenat o jistém dopisu premiérovi. Vše podstatné už ale na toto téma napsal, a mnohem výmluvněji, Bohumil Doležal (Nespravedlivá a nesmyslná ,výzva osobností vládě’, 20.9.2015, echo24.cz). Poznamenám tedy něco alespoň k hlasování o „kvótách na uprchlíky“ – přesněji k tomu, že byli přehlasováni ti, kteří na tyto kvóty nechtěli přistoupit.

Číst dál...

Mal Huntington pravdu?

Huntingtonov článok The Clash of Civilizations? sme čítali hneď po jeho vyjdení v roku 1993. Sedávali sme vtedy u nás doma s Martinom a Daňom Bútorom, Štefanom Hríbom a Ferom Šebejom a diskutovali na nové témy, ktoré sa vynárali najprv v časopisoch. Vtedy bolo všetko nové, od Tofflerovej tretej vlny cez Caprove body obratu a Postmanovu k smrti sa baviacu spoločnosť až po Fukuyamovu predstavu konca dejín a definitívneho víťazstva liberálneho sveta.

Číst dál...

Zprávy a dojmy z Erbílu

Ano, jedná se o zprávy a dojmy. Raději bych psal jenom zprávy a seznamoval naši veřejnost s ověřenými fakty. Bylo by naprosto skvělé, kdybychom mohli uspořádat průzkum veřejného mínění v několika různých částech Iráku. To je ovšem zcela mimo naše možnosti – a zcela mimo možnosti kohokoli ze západu – takže jsme v řadě otázek, které by nás zajímaly, odkázáni na dojmy.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.