Obsah

Kulturní válka

„Mnoho kultur v dějinách zaniklo pro morální degeneraci. Ale aby se morální degenerace politicky a kulturně vynucovala, to je něčím naprosto novým,“ píše německá socioložka Gabriela Kuby ve své knize Globální sexuální revoluce.

Číst dál...

Küng: Evropa se v záležitostech bioetiky dostala na scestí

Biskup ze St. Pölten v silvestrovské promluvě: rok 2013 děsivým způsobem poukázal na „problematický postoj k životu“ – „Obrovský duchovní boj“ o téma manželství a rodiny.

Číst dál...

Znásilnění, incest a potrat: ženy – oběti chtějí, aby jejich hlas byl slyšet

Často, když je nastoleno téma legálních potratů a následuje diskuse, je na zastánce ochrany života vznesena otázka: „Ale co v případech znásilnění a incestu? Nutili byste ženu, která byla obětí násilí k tomu, aby si dítě nechala?“ Odpověď, že zcela nevinné dítě by nemělo být odsouzeno k smrti za zločin svého otce, obvykle nebývá dobře přijímána.

Číst dál...

Noví cenzoři přicházejí

Obávám se, že jeden z neblahých trendů, které nás čekají, je odklon mnohých od ideálu i praxe svobody slova a projevu. Po listopadu 1989 jsme měli mnozí za to, že to, na co lidé u nás jsou – a po půlstoletí vlády nacistů a komunistů i navždy budou – skutečně citliví, jsou snahy o cenzuru. Na svobodě svého slova a projevu jsme trvali jako na jedné z našich nejzásadnějších svobod; možná jako na ještě zásadnější, než je demokracie samotná. Konec-konců nebyli (bychom) sami, už Thomas Jefferson kdysi prohlásil, že kdyby si mezi svobodnou vládou a svobodným tiskem vybrat musel, raději by si vybral svobodný tisk.

Číst dál...

Svět pevností, které mají být napadeny

Jste zahrádkář, rybář? Členka či člen folklórního souboru? Fotbalista nebo hasič? A už někdo z vašich kolegů hasičů či zahrádkářů veřejně oznámil, že je homosexuál? Ne? Ani nikdo z vašich kolegů v práci? No tak to asi půjde o jednu pevnost homofobie vedle druhé – a každou z nich bude jistě nezbytné dříve či později napadnout... Nežertuji. Takhle vidí svět tenisová celebrita Martina Navrátilová, jejíž reakcí na prohlášení Jasona Collinse, basketbalisty hrajícího NBA, že je gay, byla přesně tato slova: „Časy se od té doby (míněno od r. 1981, kdy ona sama přišla s příslušným sdělením...) naštěstí změnily. Krok Jasona Collinse může být tím, který ‚změní hru‘ i v týmových sportech. Jedna z posledních pevností homofobie byla napadena.“ (Vojtěch Gibiš: Hráč NBA přiznal, že je gay. Podpořili ho Obama i Clinton, Lidovky.cz, 2.5.2013)

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.