Obsah

Volební období – dobrý sluha ale zlý pán

Jednání o ustavení nové vlády jsou v plném proudu, každý den je něco nového. Texty publikované ve VÝBĚRU Z HROZNŮ, které v tomto tématu naleznete, se v zásadě toto vyjednávání – až na jednu doplněnou výjimku – nesnaží reflektovat. Zde pouze zmíníme jednu zajímavost: vyjednávání se dějí pod relativním drobnohledem (díky za to!), takže se dá asi s jistotou říct, že zahraniční politika a bezpečnostní otázky zůstávají zatím mimo. To se dá vysvětlit několika způsoby: buď mezi zúčastněnými panuje dokonalá shoda, nebo tato témata nepovažují za důležitá, nebo vědí, že to bude složité a vědomě věc odkládají na později. Je těžké si vybrat, co z toho by nám mělo dělat radost a co vrásky. Patrně ale není sporu o tom, že nějak se to prosvětlit musí a nemůže to dlouho trvat. Pozastavme se však nad něčím více nadčasovým...

Číst dál...

Figury povolebních tanců

Na vyjednávání o budoucí vládě lze demonstrovat některé obecnější trendy. V následujícím textu se o to pokusím.

Číst dál...

Povolební promluva

Již po několikáté opakuji, že úctu k Ústavě a zákonům tohoto státu je nutné chápat jako vládu svědomí a tím více jako otázku morálky než politiky.

Číst dál...

Předčasné volby – ty příští

Jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? Skoro vždy velmi obtížně, většinou to nejde vůbec... Když si jeden zaslouží porážku, ale druhý si nezaslouží vítězství, za normální situace z toho není východisko – někdo prostě nakonec vyhrát musí, aniž je k tomu způsobilý. Uplynulé volby přesvědčivě ukázaly, že se v normální situaci už nepohybujeme. Pomiňme na okamžik ty, kteří si zasloužili prohrát a opravdu utrpěli porážku. Paradox je k vidění předně u ČSSD, která si nezasloužila vyhrát a utrpěla vítězství, čili skutečně nevyhrála; následná bitka v jejím lůně je toho jasným dokladem. Mimochodem by tato situace měla být mementem pro každého, kdo by rád měnil volební systém na „vítěz bere vše“, nebo něco, co se tomu má blížit.

Číst dál...

Volby 2013

Nejpodstatnější výsledek letošních voleb v České republice se dostavil až 24 hodin po uzavření místností – a byl jím pokus o sebevraždu ČSSD, či její sebevražda páchána v přímém přenosu.

Číst dál...

Další články...

  1. Vítězství nečitelných

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.