Obsah

Editorial

Milí čtenáři,

toto prosincové číslo KONZERVATIVNÍCH LISTŮ je poslední svého druhu. Velmi si vážíme toho, že jste nám po tak dlouhou dobu prokazovali svoji přízeň. Zároveň je pro nás ctí, že budeme moci spolupracovat na KONZERVATIVNÍCH NOVINÁCH, které jsme od počátku vnímali jako našeho souputníka. I v budoucnu se tedy vynasnažíme promlouvat hlasem Západu – jak toho ideálního, nedosažitelného, z jehož posic často kritizujeme Západ reálný, jak je v konkrétních společnostech aktuálně representován, tak ale také právě toho reálného Západu, jehož obhajobu před alternativami, které jsou ve svém celku vesměs pouze horší, cítíme jako naši povinnost.

Číst dál...

Konce seriálů

Editorial tohoto posledního elektronického čísla KONZERVATIVNÍCH LISTŮ je zaměřen právě na uspořádání spolupráce s KONZERVATIVNÍMI NOVINAMI. Proto na tomto místě naleznete drobné postřehy, které bylo zvykem zařadovat spíše coby součást Editorialu.

Číst dál...

K 30. výročí pádu komunismu…

V roce 1990 navštívil Československo písničkář undergroundové subkultury Charlie Soukup, který byl vládnoucími komunisty v roce 1982 vyštván do exilu (vzpomeňme verš Karla Kryla v písni „Písničkářský bacil“: „…Charlie Soukupe, vsadili tě do kupé…“). V databázi Youtube.com lze dohledat, že tehdy osvobozenému publiku zahrál – ve vlasti nejspíše poprvé bez hrozby perzekuce – i svou píseň z konce sedmdesátých let „Ke třicátému výročí“ (komunistického převratu v únoru 1948). Stálo v ní mimo jiné:

Mě chléb a sůl vždy dávala tahle strana má radnaja. Jsem republiky první květ, já dožil jsem se třicet let. Tak co by sem vám zapíral, mě komunismus vychoval. Sluníčko zasvítí, je mi z něj na blití, nebo to není tim, bude to vod pití. […] Jen klid, vždyť už nic neřikám, já sám se v sobě potýkám. Úplně s vámi souhlasim, texasky nosit nemusim. […] Všeci jsme veselí na noční v neděli, v lochu a třeba i v prdeli. […] Ke třicátému výročí, radši si prsty zmrzačim.

Číst dál...

KDU-ČSL má obrovský potenciál růstu

Poslanec Evropského parlamentu a jedna z nejvýraznějších tváří KDU-ČSL Tomáš Zdechovský oznámil v uplynulých týdnech svůj záměr kandidovat v lednu na post předseda KDU-ČSL. I proto vzniknul následující rozhovor...

Číst dál...

Co říká a co dělá Petr Kellner

Petr Kellner vzbudil před časem pozornost, když se opatrně, spíše tak nějak implicitně, přihlásil k několika ne-progresivně znějícím názorům. Pak skupina PPF „koupila televizi NOVA“. Diskuse byla, mírně řečeno, živá a střízlivých hlasů v ní bylo pomálu. Jedním z nich byl text Zuzany Kubátové „Kellner vybudoval větší impérium než Baťa. Jenže miliardáře Češi rádi nemají“ (seznamzpravy.cz, 20. listopadu 2019). V něm mmj. zaznělo: „‚Nevstupujeme do politiky, nechystáme se k tomu, nehodláme ovlivňovat veřejné mínění,‘ dušují se lidé z PPF. A jejich pohled na Čínu je čistě pragmatický.“ (zvýrazněno JK).

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.